TOPlist

Policisté dopadli pachatele, který házel dřevěné špalky na projíždějící auta na D1

Oznámení
Dne 29. 1. 2015 v 18.07 hod. bylo na linku 158 oznámeno, že někdo hodil neznámý předmět z mostu a rozbil čelní sklo u kamiónu jedoucího po rychlostní silnici I/48.

Během 60 minut následovalo cca 15 dalších hovorů na linku 158 oznamujících stejné jednání i na dálnici D1.

Místo činu
Konkrétně se jednalo o most v k.ú. Bělotín č. 44016-1a vedoucí nad dálnicí D1 na 312,0 km mezi obcemi Bělotín a Střítež na Ludinou (nejméně 5 poškozených vozidel, Moravskoslezský kraj)

Most v k.ú Starojická Lhota č. 48-008P vedoucí nad rychlostní silnicí I/48 mezi obcemi Palačov a Starojická Lhota (Moravskoslezský kraj, nejméně 1 vozidlo)

Most v k.ú. Hranice č. 44022-1 vedoucí nad dálnicí D1 na 307,4 km mezi obcemi Velká a Hranice – Lhotka (nejméně 17 vozidel)

Most v k.ú. Hranice č. 440-033 vedoucí nad dálnicí D1 na 308,0 km mezi obcemi Olšovec a Hranice (nejméně 5 vozidel).

Okamžitá reakce
Bezprostředně po oznámení byly na místo vyslány policejní hlídky Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Bylo provedeno důkladné ohledání místa činu, především na jednotlivých mostech a na místech pod nimi, kde byly zajištěny cenné stopy, ohledána byla i poškozená vozidla.

Zároveň začali policisté vnější služby a kriminalisté obou zúčastněných krajských ředitelství zjišťovat a prověřovat informace o pohybu vozidel či osob, a to nejen na těchto mostech, ale i v okolních obcích. Bylo vytěženo několik desítek osob, navštívena restaurační zařízení a prověřeny veškeré poznatky od občanů.

Pátrání po vozidle
Pátrání se zaměřilo na konkrétní vozidlo, které bylo spatřeno několika svědky.

Po nalezení vozidla hlídkou SKPV v ranních hodinách dne 30.1.2015 se začalo intenzivně pátrat po jeho uživateli.

Zjištění pachatele
V odpoledních hodinách 30. 1. 2015 lékaři oznámili příjem podezřelého muže se zlomeným kotníkem a podivným chováním.

Vzápětí bylo zjištěno, že se jedná o uživatele hledaného vozidla.

Sdělení obvinění
Po provedení nezbytných úkonů dokumentujících předmětnou trestnou činnost bylo dne 2. 2. 2015 zahájeno trestní stíhání proti muži ve věku 32 let, trvale bytem v okrese Přerov a to pro spáchání pokračujícího zločinu obecné ohrožení podle § 272 odst. 1 tr. zákoníku, kterého se měl dopustit tím, že si na uvedené mosty vozidlem Nissan Navara dovezl dřevěnou hmotu – polena různých rozměrů, přičemž některá vážila téměř 20 kg.

Polena úmyslně házel z obou stran uvedených mostů na projíždějící vozidla, ač si musel být vědom, jaké hrozí projíždějícím řidičům nebezpečí na jejich zdraví a životě.

Způsobená škoda
Pachatel svým jednáním způsobil jedné osobě lehké zranění v obličeji. Jen šťastnou shodou okolností nebyla nikomu způsobena vážná zranění či smrt.

Pachatel svým jednáním poškodil nejméně 9 osobních a 19 nákladních vozidel. Celková škoda doposud nebyla vyčíslena, ale dle předběžných odhadů pravděpodobně přesáhne částku jeden milión korun.

Vyšetřování bude složitější, neboť poškození pocházejí z různých míst ČR, ale i z Polska, Slovenska, Ruska a Estonska.

Hrozící trest
V případě, že by pachatel byl soudem uznán vinným a věc nebude překvalifikována, hrozí mu trest odnětí svobody v rozmezí 3 až 8 let.

Podobný případ v Německu
Dle informací ze serveru Novinky.cz byl dne 20. 5. 2009 odsouzen na doživotí narkoman ve věku 31 let, který v roce 2008 shodil z mostu dřevěný šestikilový dřevěný špalek, který zasáhl projíždějící auto a zabil spolujezdkyni před očima jejího manžela a dvou dětí. Muž byl obviněn z vraždy, tří pokusů o zabití a obecného ohrožení.

Inzerce