TOPlist

Policista ze 158 Dejvice rozmlouval se zabarikádovaným schizofrenikem, situaci zvládl na jedničku

Bylo krátce po čtvrteční půlnoci, když se na operačním středisku pražské záchranné služby rozezněl telefon. Oznamovatelka operačnímu sdělila, že její syn trpí schizofrenií, a že je momentálně agresivní.

Na pražský Smíchov zamířila nejprve posádka RZP ZZS HMP a o pomoc byla požádána policie. Operační středisko na místo vyslalo nejbližší hlídky PČR, konkrétně PMJ Praha a 158 Dejvice.

Policisté po svém příjezdu na místo zjistili, že je muž uzamčen v pokoji bytu, ze kterého odmítá odejít. Jeden z policistů ze 158 Dejvice začal s mužem rozmlouvat. Dotyčný muž v některých chvílích měnil své chování a začínal být agresivní. Vzhledem k tomu, že je muž silnější postavy, byly na místo pro jistotu přivolány posilové hlídky tak, aby v případě potřeby mohli policisté adekvátně zasáhnout.

K místu vyrazily další hlídky PMJ Praha, které jsou vybaveny mimo jiné taserem. Na místo zamířila také hlídka pražské cizinecké policie, a to z totožného důvodu, vlastnictví taseru.

Policista muže po několika desítkách minut přesvědčil, aby vyšel ven z pokoje. Muž se pak s policisty a se záchranáři vydal k vozu ZZS. Po další rozmluvě muž nastoupil do sanitního vozu, který ho převezl k vyšetření do motolské nemocnice. Vše se obešlo bez užití donucovacích prostředků, použit nemusel být ani výše zmíněný taser.

V nemocnici začal být muž agresivní vůči vyšetřujícímu lékaři, ten mu proto podal injekce na uklidnění. Následně lékař rozhodl o převozu muže do psychiatrické léčebny v Bohnicích, kde byl za asistence PČR předán posádkou ZZS HMP. V psychiatrické léčebně byl také muž hospitalizován.

Po celou dobu byl muž v kontaktu s policistou, který mu již v jeho bytě domluvil, a vůči kterému měl muž důvěru. Nutno podotknout, že vše proběhlo tak, jak policista muži slíbil.

Postup policistů na místě ocenili také samotní záchranáři. Poděkování patří všem, kteří na místo dorazili a zvládli situaci „v klidu“ vyřešit.

Inzerce