TOPlist

Policista s příslušníkem VSČR zachránil topícího se mladíka

Sotva policisté upozornili v tiskové zprávě na špatné parkování řidičů znemožňujících průjezd záchranářům u písníku Hrádek, už taková situace nastala. Záchranáři kličkovali v koloně parkujících vozidel a vrtulník musel usednout na křižovatku silnic spojující obce Lázně Bohdaneč, Dolany, Staré Ždánice a Hrádek.

Co se stalo? Poklidné koupání mnoha lidí narušil hlasitý křik hloučku osob volajících o pomoc. Policista z dubinského obvodního oddělení, který byl na místě s rodinou, na nic nečekal a běžel tam. V písníku se topil chlapec, který ještě neoslavil 18. narozeniny. Tonoucí mladík v bezvědomí naštěstí nezmizel pod hladinou, proto ho uchopil takzvanou „kravatou“ a plaval s ním ke břehu. Tam už stál další obětavý muž z vězeňské služby, který mu zhruba 75kilogramového tonoucího pomohl vytáhnout na břeh.

Jeden se ujal umělého dýchání, druhý masáže srdce. Stačil okamžik a mladý muž v bezvědomí začal vykašlávat vodu, což bylo dobré znamení. Než přijeli zdravotníci, oběma zachráncům poskytovali rady odborníci z tísňové linky 155. Zhruba po 15 minutách se z oblohy snesl k písečné zemi vrtulník. Pilot ani nedosedl, z vrtulníku vyskákali lékaři a vrtulník odletěl na nejbližší křižovatku silnic. Mladý muž byl letecky transportován do královéhradecké fakultní nemocnice.

Kolega z Obvodního oddělení Pardubice 3 bere své konání za naprosto samozřejmé. Nebylo tomu tak prý poprvé. Na stejném místě zhruba před dvěma roky zachraňoval muže, který si při skoku do vody poranil páteř. Když plaval pro tonoucího včera, měl celé tehdejší dění před očima. Tenkrát prý byla situace ještě složitější, protože tonoucí nebyl na hladině.

[tiskovka]nprap. Bc. Eva Maturová
tisková mluvčí PČR[/tiskovka]

Inzerce