TOPlist

Policie se snaží kontaktovat Andreje Babiše mladšího. Ten se zatím ale neozývá

Dnes v 11:00 hodin proběhl v budově Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy brífink, v rámci kterého bylo zveřejněno společné prohlášení pražské policie a městského státního zastupitelství.

Šéf pražské policie Jan Ptáček se vyjádřil k emailu Andreje Babiše mladšího ohledně jeho únosu na Krym. Podle jeho slov vyšetřováním nebylo zjištěno nic, co by nasvědčovalo tomu, že se jednalo o trestní čin. Dále uvedl, že se vyšetřují také nové skutečnosti získané z reportáže TV Seznam. Novou skutečností je i nový email od premiérova syna, který v něm usiluje o kontakt s českou policií. Policie ČR se snaží Babiše ml. zkontaktovat, ale zatím bez odezvy. Měli by se tak objasnit určité informace. Policie je dále v kontaktu s ostatními zainteresovanými a v úzké součinnosti s Interpolem.

Ptáček dále uvedl, že po Andreji Babiši ml. Policie ČR nikdy nepátrala, neboť k tomu neměla důvod. Policisté ale byli v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a informace o jeho pobytu v zahraničí průběžně ověřovali.

 

Níže naleznete tiskové prohlášení, které dnes vydala Policie ČR.

Vyjádření ředitele Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy plk. Mgr. Jana Ptáčka, MBA. v rámci společného prohlášení:

„Předně mi dovolte uvést některé z mediálně prezentovaných informací na pravou míru. Není možné spojovat dvě naprosto odlišné věci, a to současné prověřování podnětu o údajném únosu Andreje Babiše ml. do ciziny a vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš ml. je v těchto případech v odlišném procesním postavení. V kauze Čapí hnízdo je v pozici obviněného, kdežto v druhém zmíněném případě je oznamovatelem, mohl by být i osobou poškozenou.

Pokud jde o podnět zaslaný e-mailem na začátku tohoto roku Andrejem Babišem ml. o jeho údajném únosu do ciziny, tak toto oznámení bylo prověřováno kriminalisty prvního policejního obvodu mimo úkony trestního řízení, tudíž bez dozoru státního zástupce. Provedeným prověřováním nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že došlo ke spáchání trestného činu.

Na základě odvysílané reportáže TV Seznam zahájila policie v téže věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zavlečení a pod dozorem Obvodního státního zastupitelství v Praze 1 intenzivně pracuje na ověření nových informací. Novou informací je pro policii v tuto chvíli i včerejší e-mail zaslaný novinářce, v němž Andrej Babiš ml. podle všeho usiluje o kontakt s Policií ČR. Od včerejška se pokoušíme o navázání přímého kontaktu s pisatelem, čímž by mohlo dojít k upřesnění celé řady informací. Podle aktuálních informací je tento kontakt do současné doby zatím bez odezvy. Součástí vyšetřování je i nadále komunikace se všemi zainteresovanými subjekty a úzká součinnost s Interpolem.

Tolik z mé strany k údajnému únosu Andreje Babiše ml. do zahraničí.

Co se týče vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, tato zůstává v rukou vyšetřovatelů krajského ředitelství policie. K posouzení psychického stavu obviněného byl přibrán před několika měsíci soudní znalec, jehož posudek je důležitý pro další průběh trestního řízení. Úkony trestního řízení probíhají pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze, a proto se k ní vyjádří městský státní zástupce Mgr. Martin Erazím.

K celé věci pobytu Andreje Babiše ml. v zahraničí mi jen dovolte souhrnnou informaci na závěr. Policie ČR po Andreji Babiši ml. nikdy nepátrala, neměla k tomu důvod. Policisté totiž byli v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a informace o jeho pobytu v zahraničí průběžně ověřovali. Současně mohu prohlásit, že probíhala a nadále probíhá i vzájemná komunikace a výměna informací mezi kriminalisty prvního policejního obvodu a vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo.“

Inzerce