TOPlist

Policejní potápěči se vrátili z mise v Bosně a Hercegovině, odminovali tam řeku Sávu

Na začátku týdne se vrátil ze dvou obtížných misí tým českých policejních expertů. Jednalo se o pokračování expertních misí, které odbor potápěčských činností úspěšně organizuje a realizuje od roku 2012.

Letos potápěči nalezli několik desítek kusů nevybuchlé munice, které museli hledat až v půl metru hlubokém bahnitém dně a jednu leteckou pumu. V rámci uskutečněných realizací bylo doposud nalezeno, vyzdviženo a předáno ke zničení přes 4tuny nevybuchlé munice.

Pomoc expertního týmu spočívala v nalezení a vyzdvižení munice z určených lokalit ze dna řeky Sávy, poblíž obce Novi Grad a v distriktu Brčko. Český policejní tým byl složen z potápěčů Policejního prezidia ČR, policejních pyrotechniků a Zásahové jednotky KŘP Královéhradeckého kraje.

Hlavním partnerem při odminování jim byli místní příslušníci Federální civilní ochrany. Vyzdvižená nebo zničená munice byla výrazným bezpečnostním rizikem pro místní obyvatele. Řeka Sáva skrývá na svém dně ještě velmi mnoho nebezpečné munice, která pochází z dob válečných konfliktů. Letos potápěči mohli využít nové vybavení a speciální techniku, kterou získali díky projektům financovaných Evropskou unií.

Potápěčskou činnost vykonává přibližně 90 potápěčů. Za rok 2014 provedli téměř 430 akcí. Již od roku 2012 se zúčastňují policisté z Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku projektu MV ČR „Pomoc zemím západního Balkánu“, v jehož rámci provádějí výcvik a školení na území Bosny a Hercegoviny.

Také balkánská Aljazeera se zajímala o práci našich potápěčů a natočila s nimi krátkou reportáž, ve které potápěči popisují, jak složitá a nebezpečná je situace v samotné řece Sávě a jejím okolí.

Inzerce