TOPlist

Podle svědka měla policie proti řidiči v protisměru zakročit dříve

Na internetu, konkrétně ZDE se objevila zpráva, respektive reakce svědka, který viděl jedoucí automobil v protisměru na dálnici D1.

O tragické nehodě, která následovala, jsme informovali na zdejším webu: //policejnidenik.cz/foto-po-d1-jelo-auto-v-protismeru-nehoda-si-vyzadala-3-lidske-zivoty/

Svědek, který se podle Práva jmenuje Petr Drozen, uvádí, že policie měla podle něj dostatek času k tomu, aby řidiče zastavila. Hovoří přitom obecně o zhruba 10 minutách. Podle něj měli být policisté na místě rychleji a tragédii zabránit.

Pojďme si shrnout fakta. Nejbližší dálniční oddělení jsou v Domašově (pod toto oddělení spadá úsek, ve kterém došlo k nehodě) a dále ve Velkém Beranově. Řidič byl podle některých informací viděn již mezi 153. a 168. kilometrem, což bylo oznámeno na dálniční oddělení Velký Beranov. Vezmeme – li ale v potaz fakt, že toto oddělení pokrývá dálnici už od 73,5. kilometru, kde úsek přebírá od bernartických policistů, je to sakra dlouhá cesta. Policisté o noční směně rozhodně nevysedávají na oddělení, takže byly hlídky v terénu. Ne vždy je na směně více hlídek, může se také stát, že slouží pouze 1 hlídka. Pokud si uvědomíte, že se taková hlídka může nacházet např. na 80. kilometru D1, případně okolo 100. kilometru (což je reálně možné, neb je v tomto úseku zúžení a policisté na ně poslední dobou často dohlíží), tak to prostě na zmíněný 153. kilometr trochu trvá. Nehledě na to, že informace oznamovatelů nebyly zrovna příliš přesné.

Pokud policisté přijmou informace o vozidlu v protisměru, vždy tam zákonitě vyráží více hlídek. Podle svědků se však automobil posléze otočil zpět do správného směru a jel dál. Policistům se ho bohužel nepodařilo vypátrat, ani dojet. Muž měl poté ještě několikrát jet protisměrem a poté se zase otočit. Povolán byl samozřejmě také vrtulník LS PČR z Prahy, a to pro rychlejší pátrání ze vzduchu. Další informace o řidiči v protisměru je od Brna. Zde si auta v protisměru všímá i mýtná brána. Opětovně na místo vyráží několik hlídek PČR, než však stačí na místo dojet, během několika málo okamžiků je přijato oznámení o vzniklé dopravní nehodě. Policisté tak již bohužel dojíždí pouze k nehodě.

Svědek Petr D. na internetu uvádí, že měli policisté dostatek času na to, aby střetu zabránili, že tam mohli vyjet například z blízkého oddělení z Rosic. Já tedy ještě neviděl policisty, kteří by celou noc proseděli na oddělení s tím, že by přímo z něj vyjížděli k tísním – to by bylo zase řečí, že policie místo toho, aby byla v ulicích, tak vysedává na odděleních. Navíc u obvodního oddělení, jehož policisté řeší také nápad trestné činnosti apod. (ano, i v nocích se řeší nápad trestné činnosti). Zda na dálnici vyjela také tato hlídka netuším, nicméně pokud na menším oddělení slouží 1 hlídka na noční směně je vysoce pravděpodobné, že se tou dobou zabývala naprosto jinou činností, a rozhodně ne na oddělení.

Sečteno a podtrženo. Policistů bohužel není (a nikdy nebylo) tolik, aby mohli čekat na každém dálničním odpočívadle pro případ potřeby. Hlídky nemají v zadku rakety, aby se k místu řítily několikasetkilometrovou rychlostí… Navíc k místu byl vyslán také vrtulník, co ještě měl operační důstojník na dálnici vyslat? Vše je samozřejmě podle policejní mluvčí Petry Vedrové nadále vyšetřováno. Je tedy prakticky jisté, že vyšetřování prokáže, jak se celá situace doopravdy měla. Je možné, že dá zapravdu panu svědkovi, je možné, že taky ne.

Inzerce