TOPlist

Počet trestných činů na Pelhřimovsku výrazně poklesl, objasněnost případů je 60 procent

V roce 2015 došlo na Pelhřimovsku k celkem 1007 trestným činům, z toho 61,77 % se policistům podařilo objasnit. V roce 2014 došlo k celkem 1309 trestným činům a z tohoto počtu jich policisté objasnili 61,73 %. V loňském roce se tak v porovnání s rokem 2014 kriminalita snížila o 302 trestných činů. Policisté na Pelhřimovsku drží dlouhodobě vysokou objasněnost.

Víc než každý druhý případ se objasní

Územní odbor Pelhřimov se může pochlubit dlouhodobě vysokou objasněností trestné činnosti. Za těmito úspěchy stojí důsledná a precizní operativní činnost kriminalistů a také dobrá práce uniformovaných policistů, výkon hlídkové a obchůzkové činnosti, každodenní kontakt s občany, či zvýšené preventivní působení a kontroly na místech, kde dochází k páchání trestné činnosti.  Velký důraz je kladen na to, aby byli uniformovaní policisté co nejvíce v ulicích měst i v menších obcích, kde vykonávají hlídkovou činnost.

Stíháno téměř 500 osob

V loňském roce bylo trestně stíháno celkem 494 osob (v roce 2014 jich bylo 513). Z tohoto počtu bylo 229 recidivistů, 78 žen a 19 osob mladších 18 let (v roce 2014 bylo trestně stíháno 232 recidivistů, 75 žen a 34 osob mladších 18 let). Vloni spáchaly osoby mladší 18 let celkem 27 trestných činů.

Policisté základních útvarů – obvodních oddělení a dopravního inspektorátu v roce 2015 odhalili celkem 399 řidičů pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Z tohoto výčtu se ve 147 případech jednalo o trestný čin. V těchto případech se jedná o latentní trestnou činnost, jejíž odhalování je výsledkem intenzivní práce uniformovaných policistů.

K nejvíce trestným činům došlo v loňském roce v Pelhřimově a okolí. Na území patřícím do působnosti obvodního oddělení Pelhřimovprověřovali policisté celkem 355 trestných činů, z nichž se podařilo 62,54 % objasnit. V obvodu obvodního oddělení Humpolec došlo vloni k 335 trestným činům, objasnit se podařilo 54,93 %. Policisté obvodního oddělení Pacov prověřovali 108 trestných činů, objasnili 63,89 % z nich. Ve služebním obvodu obvodního oddělení Kamenice nad Lipou, kam patří i území policejní stanice Počátky, došlo k 209 trestným činům, 70,33 % bylo objasněno.

Násilná trestná činnost

V loňském roce došlo na Pelhřimovsku k 65 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté objasnili 72,31 %. (V roce 2014 došlo k 44 násilným trestným činům, objasnit se podařilo 68,18 %). Celkem čtyř násilných trestných činů se dopustily osoby mladší 18 let, ve 23 případech se ho dopustil recidivista. U dvou násilných trestných činů kriminalisté zjistili, že je pachatel spáchal pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. V souvislosti s objasněnými násilnými trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 45 osob. Z tohoto počtu je 19 recidivistů a šest žen. Nejčastějšími násilnými činy byly v loňském roce úmyslná ublížení na zdraví (20 skutků), nebezpečné vyhrožování (11 skutků) a vydírání (10 skutků). Dále policisté prověřovali 8 loupeží.

Policistům pelhřimovského územního odboru se podařilo krátce po činu dopadnout jednadvacetiletého muže, který v lednu s maketou pistole přepadl prodavačku v prodejně v Žirovnici.

V únoru objasnili loupežné přepadení v prodejně v Lukavci, kde jednadvacetiletý muž s nožem v ruce donutil prodavačku k vydání peněz. Ještě týž den skončil v policejní cele.

V červenci došlo k loupežnému přepadení v prodejně v Pacově. Sedmnáctiletý mladík si přišel pro peníze ozbrojen nožem. Pachatele policisté opět dopadli během několika hodin.

V listopadu kriminalisté objasnili i loupež, ke které došlo v Novém Rychnově. Čtyřiatřicetiletý recidivista napadl kovovým majzlíkem muže, kterému poté odcizil finanční hotovost.

Mravnostní trestná činnost

V 14 případech se v loňském roce jednalo o mravnostní trestné činy, kriminalisté objasnili 92,86 %. (V roce 2014 došlo k 23 mravnostním trestným činům, objasnit se podařilo 100 %). Ve dvou případech policisté zjistili, že skutek spáchal recidivista, 8 mravnostních činů spáchaly osoby mladší 18 let. V souvislosti s objasněnými mravnostními trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání sedmi osob.

Majetková trestná činnost

V loňském roce došlo na Pelhřimovsku k 398 majetkovým trestným činům, což je oproti roku 2014, kdy jich bylo spácháno 576, výrazný pokles. Objasnit se jich do konce roku podařilo 31,16 %. (V roce 2014 bylo objasněno 33,68 %). Ve 124 případech se jednalo o krádeže vloupáním, v 218 o krádeže prosté a 56 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy. Z kategorie krádeží vloupáním se pachatelé nejčastěji vloupali do rodinných domů (29 případů), rekreačních chat (15 případů) a obchodů (15 případů). Z kategorie krádeží prostých odcizili nejčastěji pachatelé různé věci z vozidel (45 případů). Odcizeno bylo také 29 motorových vozidel a policisté prověřovali i 16 kapesních krádeží. Mezi zbývající majetkové trestné činy patří poškození cizí věci (35 případů) a dále například podvody, zpronevěry a zatajení věci.

V souvislosti s objasněnými majetkovými trestnými činy zahájili policisté trestní stíhání nebo sdělili podezření ze spáchání trestného činu celkem 102 pachatelům, z toho bylo 57 recidivistů, 10 žen a 5 mladistvých.

Kriminalisté v únoru objasnili krádeže pohonných hmot, které pachatel odčerpával přímo z produktovodu. Pětatřicetiletý muž krádežemi způsobil škodu za více jak 200 tisíc korun.

Kriminalisté v prosinci objasnili také například sérii vloupání do motorových vozidel, ke které došlo na Pelhřimovsku a částečně na Jihlavsku. Pachatele, který z vozidel kradl zejména nářadí, kriminalisté dopadli a obvinili z trestných činů.

Hospodářská trestná činnost

V loňském roce došlo k 158 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům podařilo 67,72 %. (V roce 2014 došlo k 221 hospodářským trestným činům, z nichž se podařilo objasnit 75,57 %). V souvislosti se spácháním hospodářského trestného činu zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 58 osob, z tohoto počtu je 20 recidivistů a 24 žen.

Z hospodářských trestných činů patří mezi nejčastější úvěrový podvod (45 případů) a podvod (52 případů).

Pelhřimovští kriminalisté stíhali například osmadvacetiletou ženu z Pelhřimovska, která jako obchodní zástupkyně finanční společnosti zpronevěřila částku přes jeden milion korun. Na jména jiných osob uzavřela bez jejich vědomí bezmála padesát smluv o půjčkách a peníze si ponechala pro vlastní potřebu.

V srpnu kriminalisté obvili čtyřicetiletého muže z Pelhřimovska, který jako zaměstnanec dopravní společnosti zpronevěřil svému zaměstnavateli přes 40 tisíc litrů motorové nafty a způsobil tak škodu přes milion tři sta tisíc korun.

Ostatní trestná činnost

Ze zbývajících 372trestných činů se policistům podařilo objasnit 88,24 %. Mezi těmito zbývajícími trestnými činy jsou nejvíce zastoupeny přečiny ohrožení pod vlivem návykové látky, maření výkonu úředního rozhodnutí a zanedbání povinné výživy. Policisté prověřovali 9 případů výtržnictví a 14 případů sprejerství. Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita, vloni prověřovali kriminalisté v této oblasti celkem 56 trestných činů. Při potírání této trestné činnosti se kriminalisté zaměřili na odhalování varen pervitinu, distributory drog, pěstování konopí i šíření toxikománie.  Ze spáchání trestného činu na úseku drog bylo obviněno celkem 32 osob.

Kriminalisté například v červenci zahájili trestní stíhání čtyřicetiletého muže, který na Humpolecku distribuoval pervitin. V zahradní chatce navíc zajistili kompletní varnu pervitinu a také již vyrobenou drogu.

Dopravní nehodovost

V loňském roce došlo na Pelhřimovsku k 596 dopravním nehodám. Při nich zemřelo šest osob, 17 lidí utrpělo těžké zranění a 168 osob se zranilo lehce. Hmotná škoda přesáhla částku 30 milionů korun. U 38 viníků nehod zjistili policisté přítomnost alkoholu, u tří přítomnost jiné návykové látky. Policisté šetřili také 197 dopravních nehod se zvěří. K nejčastějším příčinám dopravních nehod stále patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě.

V roce 2014 šetřili policisté 442 dopravních nehod, při kterých došlo k úmrtí sedmi osob, těžce se zranilo 21 osob a lehké zranění utrpělo 167 lidí. Požití alkoholu zjistili předloni policisté u jednačtyřiceti, přítomnost drog u jednoho viníka nehody.

por. Bc. Monika Pátková, komisař

Inzerce