TOPlist

Osoby se zdravotním postižením použila k podvodu. Škoda je několik milionů korun

Jihočeští kriminalisté objasnili dotační podvod, obviněná žena způsobila škodu bezmála sedm milionů korun.

Jihočeští kriminalisté, kteří se specializují na nejzávažnější hospodářské trestné činy, mají na svém kontu opět jeden pěkný „úlovek“.  Koncem týdne totiž obvinili ze závažného zločinu dotačního podvodu jednatřicetiletou ženu z Tábora. Ta způsobila státu, zastoupeném úřady práce v Táboře a Jihlavě, škodu bezmála 7 000 000 korun.

Úřadům lhala o osobách, které zaměstnávala

Žena jako živnostnice, ale také jako jednatelka společnosti, mimo jiné chráněné dílny specializující se na kompletaci polotovarů, skládání a montáž výrobků, zaměstnávala osoby se zdravotním postižením na chráněném pracovním místě.

Své podnikání i pomoc postiženým lidem však realizovala podle svého. Úřadům práce uváděla vědomě nepravdivé skutečnosti o nákladech na tyto osoby a podvodně na každou „jako“ zaměstnanou a „jako“ řádně vykazovanou osobu inkasovala od úřadu měsíčně 8 000 korun. Takto si počínala v období od roku 2011 do roku 2014. Nezákonným vyplacením těchto příspěvků tak vznikla uvedená škoda bezmála 7 000 000 korun. V seznamu podvodně vylákaných příspěvků má vyšetřovatelka kolem 150 jmen.

Žena je stíhána na svobodě. V případě, že by byla pro tento zločin odsouzena, hrozil by jí trest odnětí svobody ve výši pěti až deseti let.

mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner

Inzerce