TOPlist

Objasněna série vloupání na Svitavsku

Několikaměsíční práce svitavských kriminalistů i policistů z obvodního oddělení v Moravské Třebové přinesla výsledky a čtyři muži ve věku od dvaadvaceti do čtyřiatřiceti let jsou obviněni z několika trestných činů.

Muži se měli dopustit v období od února loňského roku do poloviny únoru letošního roku ve spolupachatelství, nebo samostatně postupně přečinů krádeže spáchané vloupáním, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci. Jeden z mladíků je obviněn také za přečin výtržnictví, tři si vyslechli obvinění za spáchání zločinu loupeže. Těchto skutků se měli dopustit na Moravskotřebovsku, v Litomyšli a na Svitavsku, celkem se jednalo o dvacet jedna případů.

Vloupali se do objektů

Za pomocí násilí se vloupali nejen do několika rodinných domů, chaty, ale také maringotky a garáže Brali všechno, co lze zpeněžit, případně zkonzumovat. Odnášeli elektrické nástroje, nivelační přístroj, dalekohled, nepojízdný motocykl, ale také padesát litrů slivovice, brambůrky a živého kačera a kačenu. V několika případech vzali menší hotovost. Celková škoda byla vyčíslena na více jak sto osmnáct tisíc korun.

Obětí zločinu loupeže se stal v září loňského roku v Moravské Třebové osmašedesátiletý muž. K přepadení došlo v místě jeho bydliště, když vystupoval z vozidla. Z peněženky mu zmizelo patnáct tisíc korun, osobní doklady a mobilní telefon.

Domovní prohlídky

Na základě příkazu soudce byla v pondělí provedena domovní prohlídka u tří mužů. V místě jejich bydliště byly zajištěny věci pocházející z trestné činnosti a také nástroje, které pravděpodobně použili při vloupání, ty budou odeslány k odborné expertize.

V úterý komisař sdělil všem čtyřem mužům obvinění a následující den putovali dva z nich za doprovodu policejní eskorty k soudu, kde bylo rozhodnuto, že budou vazebně stíháni. Ostatní budou vyšetřováni na svobodě. V případě odsouzení obviněným hrozí až deset let vězení.

por. Mgr. Hana Kaizarová

Inzerce