TOPlist

Noční směna u Městské policie v Pardubicích

V úterý 25. srpna jsem zavítal do Pardubic, kde jsem se zúčastnil noční směny u Městské policie.

Do terénu vyrážíme zhruba ve 21 hodin, a to se tříčlennou pohotovostní hlídkou, která vyráží řešit na území celého krajského města tísňová volání.

Ještě ani nesedím ve vozidle a operační už nám „sází“ první případ. Tedy spíše „případ“.

Muži na okraji Pardubic opětovně a po několikáté utekl pes. Psovod MP Pardubice ho byl ten den již podruhé odchytávat a musel ho dočasně uspat. Po naší hlídce chtěl, aby byl vyřešen majitel psa, který si jednoduše řečeno nedokázal psa zabezpečit. Bohužel opakovaně. Ke vší smůle si pak na útěky psa stěžovali sousedé.

Strážníci muži uložili blokovou pokutu ve výši 200 korun, načež si od něj i od jeho ženy vyslechli snůšku nadávek a vulgarismů. Samozvaný odborník na policejní práci začal strážníky poučovat a vytýkat jim náplň jejich práce. Jakmile se „vypovídal“, pokračovali jsme dále.

V průběhu večera strážníci několikrát kontrolují místní vlakové nádraží, na kterém bývají problémy s bezdomovci. Většinu z nich již znají křestními jmény a naopak bezdomovci znají je. Některým strážníci nemuseli ani nic říkat, rovnou si sbalili věci a odešli.

Další z řady volání na linku 156. Poblíž čerpacího stanoviště dopravního podniku leží na chodníku člověk. Po chvíli přijíždíme na místo a opravdu nacházíme muže, jenž objímá menší strom. Strážníci muže probudí a provedou u něj orientační dechovou zkoušku. Muž je silně opilý a za své chování si vyslouží blokovou pokutu. Poté, co strážníci zjišťují, že je muž schopen chůze, ho nasměrují domů.

Několikrát projíždíme problémové lokality města. Časté jsou kontroly bezdomovců, ale také například mládeže posedávající v parcích, kde je například vyhláškou města zakázána konzumace alkoholických nápojů. Jakmile strážníci vidí, že mládež alkohol nekonzumuje, slušně se rozloučí a pokračují dále v běžné hlídkové činnosti. Strážníci mi ukazují svůj skvělý systém propojení hlídky s operačním střediskem pomocí tabletu. Do toho strážníci popisují na místě události, vkládají kontroly osob i fotografie z míst událostí. Vše se automaticky nahrává do systému operačnímu středisku, které může dále s daty pracovat. V tabletu je zároveň aplikace s mapovým podkladem, který zahrnuje veškeré byty „napojené“ na tísňový signál. Strážníci tak mohou velmi rychle najít například nemohoucí seniorku, která volá o pomoc. Zároveň jsou v aplikaci vyznačeny všechny objekty napojené na pult centrální ochrany. Moc hezky propracovaný systém.

O asistenci nás žádá další hlídka MP Pardubice. V Husově ulici má mladistvého chlapce, u kterého panuje podezření, že je pod vlivem návykových látek. Na místo doráží také Policie ČR. Záhy je jasno. Mladík nejen, že je pod vlivem alkoholu, ale navíc je i pod vlivem marihuany. Původně přitom strážníkům skálopevně tvrdil, že nic nepil, ani jinak nepožil. Svou roli sehrála v tomto případě také asistentka prevence kriminality, která měla noční službu, a která se v této problémové ulici často pohybuje. Věc je předána policistům. Ti zjišťují, že se jedná o mladíka, který již byl opakovaně na útěku z diagnostického ústavu. Tentokrát má vycházky ještě na několik dní.

Opakovaně projíždíme centrum města i jeho okrajové části. Ze slov strážníků poznávám, že mají skvělou místní znalost. Prostě vědí, kde se co šustne. I oni jsou ale jen lidé, a tak se bavíme také o jejich koníčcích, o trávení volného času a podobně. Prostě aby v autě řeč nestála.

I strážníci mají, stejně jako všichni pracující lidé, nárok na pauzu. Okolo půlnoci si krátkou pauzu „vybírají“. Její průběh ale naruší žádost operačního střediska o výjezd do fastfoodu poblíž hlavního nádraží. V provozovně je starší zmatená žena, pravděpodobně trpící alzheimerovou chorobou.

Po příjezdu na místo strážníci zjišťují, že se v McDonaldu nachází seniorka z Polska. Tvrdí, že nemá žádné doklady, a že je doma v Polsku. Jeden z přítomných zákazníků umí Polsky a se svolením ženy telefonuje její dceři. Od té se dozvídá, že je její maminka nemocná a trpí alzheimerovou chorobou. Rodina vůbec netušila, že se seniorka z jednoho menšího polského městečka, dostala až do českých Pardubic. Tedy stovky kilometrů od domova…

Žena byla rozrušená a na první pohled měla zdravotní obtíže. Na místo byla přivolána posádka RZP ZZS Pardubického kraje, jejíž posádka ženu prohlédla a následně zařídila její transport do pardubické nemocnice. Tímto lidským přístupem záchranáři a strážníci zajistili, aby si nemocnou ženu mohla následující den vyzvednout rodina, a především aby sebe neohrozila na zdraví, či dokonce na životě. Strážníci ještě asistovali záchranářům až na nemocniční oddělení.

Velké poděkování patří obsluze McDonaldu, která se o ženu před příjezdem strážníků postarala, a která jí mimo jiné poskytla vodu. Díky!

Je zhruba půl třetí ráno a se strážníky naposled projíždíme centrum města. Já mířím domů a oni pokračují ve své práci. Do rána je ještě daleko… Cestou zpět ještě přemýšlím nad tím, jak někteří lidé práci strážníků haní. Byť znám strážníky, kteří dopadli zločince i násilníky… ale i takové obyčejné kontroly vlakového nádraží, problémových lokalit a řešení drobných problémů je velmi důležitou součástí bezpečnostní situace ve městě. Vždyť většinou právě tyto malé problémy jsou ty, které občany trápí nejvíce. I proto jim děkuji za jejich práci a nasazení.

Inzerce