TOPlist

Noční směna u městské policie v Karviné

Dne 6. července jsem zavítal do Karviné. Konkrétně k tamním strážníkům Městské policie, se kterými jsem strávil část noční směny.

Noční začíná strážníkům v 19.00, kdy se samozřejmě, jako všude jinde, začíná rozdílkou, pokyny a podobně. Krátce po začátku směny se na služebně hlásí rodinka s dětmi, které našly odhozenou urnu i s obsahem. Strážníci proto urnu převzali a zajistili, aby si ji následujícího dne vyzvedly kompetentní osoby.

Vyrážíme do ulic jako hlídka 556 ve služebním vozidle Škoda Yeti. Společně s námi jsou v terénu ještě další dvě hlídky v Octavii a v další Škodě Yeti. Strážníci pak mají k dispozici ještě několik dalších služebních vozidel, včetně vozu Land Rover Defender, který je využíván převážně na periferiích města, na haldách a v těžce přístupném terénu. Na vybraných směnách slouží také psovod se služebním psem, avšak sváteční směna měla být dle očekávání klidnější, a tak pro tuto noční nebyl psovod nasazen.

Hlídky projíždí své rajóny, stejně tak projíždíme město my. Strážníci kontrolují také městské parky, ale i odlehlejší místa, včetně chatových oblastí.

K prvnímu oznámení vyjíždíme do Nové ulice v Karviné – Ráji. Rodina našla na zahradě pravděpodobně zraněného holuba. Strážníci ho odchytli a v krabici ho převezli k místnímu chovateli, který jim poskytl cenné rady. Holub byl následně převezen na služebnu MP Karviná, kde mu strážníci poskytli potravu a vodu. Na ráno operační domlouvá záchrannou stanici mladých přírodovědců, kteří se o zraněného ptáka postarají.

Několikrát vyjíždíme k rušení nočního klidu, za který ve valné většině případů může mládež, scházející se na sídlištích. V nočních hodinách se přitom od dětských hřišť a laviček uprostřed sídliště rozléhá hlasitý křik a hrající hudba. V jednom případě se několik mladých lidí dává na útěk. Pravděpodobně ve strachu, že by za požití alkoholu dostali doma na zadek 🙂

Operační nás posílá do nemocnice v Karviné – Ráji, odkud je potřeba doprovodit sanitku s opilým mužem, mířícím na protialkoholní záchytnou stanici. Pro strážníky naprosto běžná činnost. V tomto případě jsou již na místě shodou okolností státní policisté, kteří zrovna mají cestu na „záchytku“. Doprovodu se proto ujali oni a my jsme si mohli jet „po svém“.

Projíždíme garáže poblíž Hornické nemocnice, další hlídka sepisuje záznam o případu poškození několika stromů a třetí hlídka kontroluje okolí „osmistovky“. V éteru se ozve operační. „Na Mírové ulici je větší skupina osob, některé se mezi sebou napadají, ruší noční klid. 556 a 554, jeďte raději obě hlídky.“ Na místě jsme zhruba za minutu. Doráží také druhá hlídka Městské policie a také hlídka PČR.

Zhruba desítka lidí seděla na betonové zídce a hlasitě se bavila. Po lustraci a ověření, že dotyční neprochází pátráním, strážníci sešlost rozpouštějí a lidé se rozchází do svých domovů. Pro jednoho z účastníků si přišla rodinná příslušnice, která ho za hlasitého a důrazného slovního doprovodu odvedla domů.

Projíždíme centrum Karviné, náměstí, Darkov. Vyjíždíme také do areálu karvinských lodiček, kde byl automatickými čidly detekován pohyb. Žádnou osobu však strážníci při kontrole nenalezli.

Velkým přínosem jsou také operační karvinské městské policie. Ti nejen, že přijímají tísňová volání a následně předávají informace hlídkám v terénu, ale především také dohlíží na městský kamerový systém. Pod kontrolou mají mimo jiné rekonstruované letní kino, historické centrum města, ale také množství lokalit v Karviné Novém – Městě, Hranicích apod.

Volající z pevné linky na 156 se dovolají přímo na karvinskou městskou policii. Volající z mobilních telefonů se při volání na linku 156 dovolají do Ostravy, k tamní městské policii, která následně hovor přepojí do Karviné.

Nad ránem se odebírám domů. Strážníky čekalo ještě několik hodin práce. Byť se v porovnání s dlouhodobým průměrem jednalo o velmi klidnou noční směnu, i přesto se strážníci nenudili.

Inzerce