TOPlist

Neoprávněně pobíral příspěvky na bydlení. Na podvodu se podílel i pronajímatel bytu

Na podvodu se měl spolu s ním podílet i pětatřicetiletý muž, který mu pronajímal svůj byt na Benešovsku.

Oba muži spolu uzavřeli smlouvu o nájmu bytu na dobu určitou s tím, že nájemné bude činit 10 tisíc korun měsíčně. Tuto částku ale nájemce pronajímateli ve skutečnosti neplatil. Za období od ledna do září roku 2014 mu uhradil pouze 37 tisíc korun, což bylo podstatně méně než původně sjednaná suma. Přesto mu pronajímatel potvrzoval doklady o zaplaceném nájmu ve výši deset tisíc, i když věděl, že takové potvrzení neodpovídá skutečnosti.

Podvodem obrali úřad o 27 tisíc

Nájemce si poté na základě těchto dokladů podal u příslušného úřadu práce žádost o příspěvek na bydlení a postupně se tak neoprávněně obohatil o více než 41 tisíc korun. Ze skutečně zaplacené částky na nájmu by měl ale nárok pouze na necelých 14 tisíc. Úřadu tak vznikla škoda kolem 27 tisíc korun. Zpět se ji ale snažil vymoci marně. Muž se totiž z bytu náhle odstěhoval a od té doby není známo, kde se vlastně zdržuje.

Celou touto věcí se posléze začali zabývat benešovští kriminalisté, kteří podezřívají oba aktéry ze spáchání trestného činu podvodu formou spolupachatelství. Podílet se na něm totiž měli společnými silami. Nájemce tím, že neoprávněně získal od úřadu vyšší částku, než na kterou měl ve skutečnosti nárok, pronajímatel tím, že mu vědomě vystavoval nepravdivá potvrzení o výši nájmu. Ten sice nakonec úřadu způsobenou škodu v plné výši uhradil, i tak ale bude muset k soudu.

Podobný osud čeká také osmatřicetiletého nájemce, po kterém policie prozatím bezúspěšně pátrá.

por. Bc. Eva Stulíková

Inzerce