TOPlist

Na Vítkovsku se podařilo objasnit policistům dva případy drogové problematiky

V těchto dnech opavští kriminalisté zrealizovali na Vítkovsku rozpracovaný případ drogové problematiky.

Již od září loňského roku policisté územního odboru Policie České republiky v Opavě prověřovali přečin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a nyní si obvinění ze shora uvedené trestné činnosti vyslechli 3 muži ročníků narození 1976, 1984 a 1988 z Opavska a z Karviné.

Jak bylo doposud zjištěno, tak nejstarší z nich minimálně od podzimu roku 2014 do prosince roku 2015 na různých místech okresu Opava, převážně však na Vítkovsku, opakovaně za pomocí laboratorního vybavení, chemikálií, prekurzorů, ale i běžně dostupných domácích potřeb, ze kterých lze sestavit zařízení pro výrobu návykové látky, neoprávněně vyráběl pervitin. Minimálně ve 32 případech vyrobil psychotropní látky z léčiv s obsahem pseudoefedrinu, které zakoupil v Polsku a takto získal přesně nezjištěné množství pervitinu o hmotnosti více jak 300 gramů, který poté poskytoval dalším dvěma obviněným mužům a tito drogu prodali nejméně 20 opavským a vítkovským osobám.

Dvěma mužům za toto protiprávní jednání hrozí trestní sazba od dvou do deseti let nepodmíněného odnětí svobody a jsou v současné chvíli umístěni ve vazbě vazební věznice, třetí z mužů je vyšetřován na svobodě a hrozí mu trest odnětí svobody od jednoho do pěti let.

Druhý muž kšeftoval s pervitinem

Obdobného protiprávního jednání se dopustil také 27letý muž z Vítkova, jenž byl již koncem ledna letošního roku opavským policejním komisařem obviněn rovněž ze spáchání výše uvedeného přečinu. Tento muž od prosince roku 2013 do poloviny roku 2015 na územní města Vítkov neoprávněně poskytoval různé množství pervitinu minimálně 6 osobám za finanční úplatu od 100 do 500 korun. Mimo jiné také v nedávné době u lesa v blízkosti vítkovského rybníku Balaton zasadil několik semen konopí, které pravidelně zaléval a poté, co rostliny dosáhly potřebného vzrůstu, tak je sklidil, usušil a sušinu marihuany následně užil pro svou potřebu nebo ji poskytl dalším lidem.

Upřesněme si…

Konopí seté a pryskyřice z konopí setého jsou uvedeny v příloze č. 3 zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, jako omamná látka, přičemž účinnou látkou je delta-9-tetrahydrokanabinol (dronabinol).

Pervitin – metamfetamin je uveden v příloze č. 5 zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, jako psychotropní látka.

Drogová problematika – jedna z hlavních priorit

Jednou z největších priorit nového vedení územního odboru Policie České republiky v Opavě, které tvoří vedoucí plk. PhDr. Bc. Petr Častulík a jeho zástupkyně plk. Mgr. Natálie Pastuchová Orlová, se stala drogová problematika. Pokud v roce 2014 bylo realizováno 52 případů přečinu nebo zločinu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, tak v roce 2015 je pro okres Opava toto číslo 81. Opavští policisté a kriminalisté v roce 2015 na území Opavska objevili a zajistili 4 varny pervitinu a 11 pěstíren konopí, oproti roku 2014, kdy čísla jsou v poměru 3 a 7. Na jednu stranu se vloni sice podařilo odhalit více pěstíren a varen než v roce 2014, na druhou stranu jde však o známku toho, že tato nelegální činnost je na území Opavska stále hojně provozována.

por. Bc. René Černohorský

Ilustrační foto

Inzerce