TOPlist

Na traktory čekají marně, padli za oběť podvodníkům

Jen během tohoto týdne začali policisté na Břeclavsku prověřovat tři případy, které vykazují prvky trestného činu podvodu. Jedná se o podvodná jednání přes internet, kdy si lidé nakoupili zboží, na které stále čekají, ale ono nepřichází.

U první objednávky si nakupující objednal  přes internetový portál sportovní kameru, která může zaznamenávat i adrenalinové aktivity. Postupoval přesně, jak se s prodávajícím domluvil přes emailovou komunikaci. Zaslal ze svého účtu finanční hotovost ve výši 7 tisíc korun, ale na zboží čeká stále marně.

Z ciziny „prodával“ traktory

O daleko větší sumu peněz však přišli další dva podvedení. Oba si nezávisle na sobě objednali traktory. Během první nabídky  zaslal zájemce ze svého bankovního účtu  přes 80 tisíc korun. Jednalo se o prodávajícího z ciziny, konkrétně z Itálie. Ovšem od té doby, co zákazník peníze na zahraniční účet zaslal, se prodávající odmlčel. Dodání zaplaceného traktoru doposud neproběhlo.

I další muž, který si vyhlédl inzerát na prodej malotraktoru, zřejmě naletěl. Bohužel také zde hraje roli zahraniční prvek – tentokrát pachatel vystupoval přes irskou společnost. Zaslaná částka na požadované konto ovšem zůstala bez odezvy. Slíbený malotraktor za  60 tisíc korun do České republiky nedoputoval.

Na internetu nakupovat s rozmyslem

Chceme zdůraznit, že internetových podvodů neustále přibývá. Jedná se o nejjednodušší způsob, jak vylákat z lidí peníze. Stačí nabídnout fiktivní prodej na portál a následně zboží nedodat. V mnohých případech se lidé nechají zlákat zdánlivě výhodnou nabídkou, která se nakonec nevyplatí. Je nutné si uvědomit, že internetový prodejce je anonymní, a proto bychom si o něm měli zjistit dostatek referencí.

por. Mgr. Kamila Haraštová

Inzerce