TOPlist

Na pražské záchytce zkolaboval opilý muž, prodělal cévní mozkovou příhodu

Pražští záchranáři vyjížděli v pondělí večer na protialkoholní záchytnou stanici na Bulovce, kde měl zkolabovat jeden z pacientů.

Na místě se tou dobou nacházeli mimo jiné také strážníci a policista z „opileckého vozu“ (A 150). Jeden z pacientů, který byl pod vlivem alkoholu a na záchytce střízlivěl, zkolaboval a upadl do bezvědomí. Zaměstnanci záchytky měli podle oznámení zahájit resuscitaci.

„Přivolaní záchranáři převezli muže (ročník narození 1955), který prodělal cévní mozkovou příhodu, do nemocnice Na Homolce,“ uvedla mluvčí ZZS HMP Jiřina Ernestová.

Záchranáři byli na místě ve velmi krátkém čase, a to 2 minuty od přijetí výzvy k výjezdu.

Zatížení pražských výjezdových skupin je téměř dvojnásobné proti průměru ČR. Tato skutečnost klade vysoké nároky na operační řízení i vlastní výkon služby. Vyšší zatížení bohatě eliminuje event. delší výjezdy u jiných krajských ZZS (delší vzdálenosti, transporty do center). Posádky ZZS HMP ujedou za den druhou největší vzdálenost v ČR, navíc v hustém městském provozu se všemi omezeními a riziky, která z toho vyplývají.

I přesto v roce 2014 resuscitovali pražští záchranáři celkem 603 pacientů se zástavou oběhu – tj. ve stavu „klinické smrti“. U téměř poloviny z nich (42%) se podařilo na místě události obnovit účinný oběh. Zpět do běžného života se bez neurologického deficitu nebo jen s minimálními potížemi vrátilo 99 (16,4%) resuscitovaných. Jedná se o rekordní číslo.

Inzerce