TOPlist

Muži ze Saska slavili v Krompachu „Den otců“, zněl i nacistický pozdrav


Na minulý čtvrtek 5. května připadl u našich sousedů v Sasku „Den otců“, který je nejen státním svátkem, ale také velmi populárním dnem u mužské populace. Den otců,  známý i jako Den páně, Němci slaví vždy 40. den po Velikonocích a je už tradicí, že v tento den muži napříč všemi generacemi vyrážejí na vandr, jehož cílem je návštěva restauračního zařízení. Alkohol popíjejí i po cestě a dopravují ho s sebou nejen v nejrůznějších zavazadlech,  ale třeba i na dvoukoláku. Samotní Sasové na toto téma žertují a publikují kreslené vtipy nebo humorné fotografie.

Příhraničí navštěvuje více turistů

Na Den otců navštěvuje české příhraničí více německých turistů než obvykle. A skutečně jde jen o početné skupinky mužů. Němečtí i čeští policisté s nimi nemají nejlepší zkušenosti, protože pod vlivem alkoholu často tropí nejrůznější výtržnosti. Z toho důvodu již čtvrtým rokem spolupracují čeští a němečtí policisté při dohledu nad veřejným pořádkem na obou stranách hranic právě v den tohoto svátku a slouží také ve smíšených česko-německých hlídkách.

Upozornili na ně místní lidé

Bez incidentů na české straně se bohužel neobešel ani letošní rok. Kromě toho, že policisté v rámci bezpečnostního opatření řešili pět přestupků v blokovém řízení a bezpočet dalších domluvou, byli nuceni zasáhnout i rázněji, a to proti dvěma mladíkům ve věku 24 a 25 let. Oba mají trvalé bydliště v saské Žitavě a ve společnosti dalších  mužů prošli obcí Krompach. Místní obyvatelé na ně prostřednictvím linky 158 upozornili poté, co jeden z nich v parčíku vedle kostela pro své vlastní pobavení zlomil kmen japonské třešně Sakury.

Provolávali „SIEG HEIL“

Ještě větší pohoršení místních ale nastalo ve chvíli, kdy tento vandal a jeho kamarád opakovaně provolávali nacistický pozdrav „SIEG HEIL“.  V té době se s policisty zkontaktoval další místní obyvatel, který jim pomohl skupinku opilých mužů vypátrat. Pak označil ty, kteří hajlovali, jeden z nich měl na svědomí také zlomenou Sakuru. To, že byli v ráži, potvrzovalo i jejich uvolněné chování. Policisté 25letého mladíka z Žitavy museli vyzvat k tomu, aby se oblékl, protože měl  na veřejném prostranství  stažené trenky ke kotníkům a nechtěným svědkům se předváděl ze předu i ze zadu.

Byli umístěni do policejní cely

Policisté oba opilé mladíky na místě zadrželi a umístili je do policejní cely. Vzhledem k jejich opilosti museli počkat, až vystřízliví. V pátek 6. května dopoledne si oba převzali záznam o zahájení úkonů zkráceného přípravného řízení pro přečin výtržnictví a také pro přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, za které jim soud může uložit až tříletý trest odnětí svobody. Zadržení cizinci předstoupí ve zkráceném přípravném řízení před soudce nejpozději  tuto  neděli odpoledne.

por. Bc. Ivana Baláková

Ilustrační foto

Inzerce