TOPlist

Muž opakovaně hrozil bombou na pražském letišti, během hodiny skončil v poutech

V noci na neděli vyhrožoval opakovaně výbuchem na letišti. Hodinu po prvním telefonátu skončil v poutech.

Poprvé zavolal neznámý muž na linku tísňového volání v neděli ve čtvrt na tři ráno. Operátorům sdělil, že je na letišti Václava Havla uložena bomba a zavěsil. Jelikož policisté nemohou podcenit jakýkoliv takovýto telefonát, zahájili okamžitě, ve spolupráci s ostrahou letiště poměrně rozsáhlou prohlídku prostor. Na té se podílely téměř čtyři desítky policistů cizinecké policie a speciální pořádkové jednotky, a na třicet pracovníků ostrahy letiště. Podruhé svou výhrůžku tento muž zopakoval minutu po třetí hodině ráno, kdy opět uvedl, že je na letišti bomba.

Youtube Video
Podívat se na video

I tentokrát zavěsil okamžitě po sdělení informace, bez bližšího vysvětlování. Poslední výhrůžku zatelefonoval tento muž na linku tísňového volání ve tři hodiny a šestnáct minut. Tentokrát byl už ale upovídanější. Jednak totiž opětovně sdělil, že je na letišti Václava Havla bomba, ale jako správný „gengstr“ si zároveň kladl podmínky, respektive pouze jednu. Policistům totiž sdělil, že bombu odpálí, pokud nedostane švýcarské náramkové hodinky. Navíc při tom projevil i určitou dávku skromnosti. Byl totiž ochoten přijmout hodinky v cenové relaci kolem dvaceti tisíc korun, kdy mu bylo jedno, zda budou digitální, či ručičkové. Stejně tak nelpěl na tom, aby byly z cenného kovu, tedy ze stříbra, či zlata. Jediné, na čem trval, bylo, aby hodinky měly kožený pásek, a to bez výhrady.

Jelikož ale policisté na základě prvních dvou telefonátů přijali preventivní opatření, podařilo se jim na třetí telefonát reagovat velice rychle. Díky tomu zadrželi sedmatřicetiletého muže, ještě se sluchátkem v ruce, v budce na Národní třídě. Zadržený se okamžitě doznal jak k tomuto poslednímu telefonátu, tak i k předchozím dvěma. Proto byl následně převezen na policejní služebnu, kde ho vyšetřovatel obvinil z trestných činů šíření poplašné zprávy a vydírání. Za tyto trestné činy mu hrozí až čtyři roky za mřížemi. Nutno zmínit, že jedním z následných úkonů trestného řízení bude, krom jiného i znalecké zkoumání obviněného z oboru psychiatrie.

Nejen v rámci tohoto případu nesmíme v žádném případě zapomenout na operátory linky tísňového volání. Jsou to totiž právě tito anonymní hrdinové, na kterých ve valné většině stojí zdárné zvládnutí takových situací. Muži a ženy linky 158 musí zvládat především komunikaci s těmito anonymy, což v praxi znamená, že během krátké chvilky musí zjistit maximum informací. Tyto informace jsou velice podstatné pro hlídky v terénu, kterým je okamžitě operátoři předávají.

A jsou to opět tito operátoři, kteří následně koordinují na území hlavního města mnohdy až desítky policejních hlídek tak, aby bylo pátraní co nejúčelnější. Za toto vše, velice stručně popsané, patří operátorům a operátorkám linky tísňového volání 158 veliký dík. Málo kdo si totiž uvědomuje, že právě tito muži a ženy jsou bez nadsázky srdcem pražské policie, ale nejen té. Operační střediska podobná tomu pražskému, tedy na profesionální úrovni, jsou samozřejmě napříč celou republikou.

Inzerce