TOPlist

Moravskoslezští policisté – plavci jsou mistři republiky


Moravskoslezská policie dosahuje vynikajících úspěchů nejen v oblasti služby, ale také na poli sportovním. Zřejmě nejaktuálnějším důkazem jsou jednoznačná první místa při Policejním mistrovství České republiky v plavání se záchranou tonoucího 2016.

Další ročník mistrovství proběhl minulý týden, konkrétně 19. dubna 2016, v Mělníku. Mistrovství ve vzájemné spolupráci pořádalo Ředitelství služby cizinecké policie, Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy, Centrum sportu Ministerstva vnitra, Unie tělovýchovných organizací Policie České republiky, sportovní svaz policistů a hasičů a Sportovní policejní spolek Prezidium Praha, o. s.

Šestadvacet disciplín

Mistrovství se vrátilo opět po roční pauze do mělnického krytého bazénu. Soutěžící byli rozděleni do kategorií ženy (bez rozdílu věku) a muži (do 30 let / do 40 let / nad 40 let). Jistě všichni uvítali užití elektronického časoměrného zařízení. Soutěž měla celkově dle kategorií 26 disciplín (například volný způsob, prsa, znak, motýlek či polohový závod; vždy závislé na stanovené délce tratě). Měla také dvě zvláštní disciplíny – záchranné plavání v plavkách (25 metrů pod vodou + 25 metrů volný způsob) a záchranné plavání v oděvu (25 metrů volný způsob + 25 metrů s figurínou). Konkurence na mistrovství nebyla nijak malá, do některých disciplín bylo třeba se kvalifikovat (absolvovat postupová kola).

Pětičlenná výprava

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje reprezentovala pětičlenná výprava. Složena byla jen z mužů („naše“ plavkyně účastnící se pravidelně soutěže plní v této době mateřské povinnosti). Do Mělníku vyrazil vedoucí výpravy Vladimír Kramoliš, dále Lumír Peterek, Peter Hořava, Martin Perutka a Ivan Pilát. Jejich strategie byla zcela jasná – snažit se o co nejlepší umístění, nejlépe na prvním místě. Díky celoroční přípravě a tedy tvrdé dřině na trénincích před závody se jejich předsevzetí vyplnilo.Moravskoslezští plavci stáli 17 x na stupních vítězů (12 x první, 3 x druhé a 2 x třetí místo):

Martin Perutka

1. místo 100 motýl

3. místo 50 motýl

3. místo 100 volný způsob

Peter Hořava 

1. místo 50 prsa

1. místo 100 prsa

1. místo 50 znak

Vladimír Kramoliš

1. místo 50 prsa

1. místo 100 prsa

2. místo 100 volný způsob

Lumír Peterek 

1. místo 100 znak

1. místo 50 znak

Ivan Pilát 

1. místo 50 volný způsob

1. místo 50 motýl

1. místo 50 znak

2. místo 100 polohový závod

Do celkových umístění je nutné započítat také, že po několika letech se podařilo dokonce sestavit i štafetu. A výsledek? Vítězství v 4×50 polohový závod (složení: Pilát, Kramoliš, Perutka, Hořava) a druhé místo ve štafetě 4×50 volný způsob (složení: Peterek, Kramoliš, Hořava, Perutka).

Povedlo se na jedničku

Jak hodnotí mistrovství vedoucí výpravy Vladimír Kramoliš? „Náš tým byl skvěle připraven a všichni jsme tak doufali, že náročný trénink zúročíme a i přes velkou konkurenci se umístíme, jak se říká, na bedně. Povedlo se to na jedničku, za což patří všem poděkování. Současně patří poděkování organizátorům za skvěle připravené mistrovství, nebylo vskutku co vytknout.“

Všichni zabrali…

Vedoucího výpravy doplňuje také kolega Ivan Pilát, který ocenil výkony našich policistů, včetně sestavení a finálních umístění ve štafetách. „Všichni jsme zabrali a dali ostatním najevo, že patříme v republice ke špičce. Účast na mistrovství byla skvělým impulsem a motivací pro další trénink. V příštím roce se koná Policejní mistrovství Evropy v Německu, tak uvidíme“, říká policista. K panu Pilátovi se patří dodat, že se mistrovství v plavání účastní již od roku 1997 (vyjma 1 roku). Stále patří ke špičce a jeho výkony jsou srovnatelné či dokonce lepší než výkony plavců o mnoho let mladších.

Dle pravidel je vítězi mistrovství za splnění určitých podmínek udělován titul mistr Policie České republiky. V našem případě byly podmínky splněny, takže: pánové mistři, gratulujeme a děkujeme za perfektní reprezentaci.

por. Mgr. Soňa Štětínská

 

Inzerce