TOPlist

Měl podivnou zálibu v automatech. Hrozí mu za to až pět let vězení

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 41letého muže pro trestné činy krádeže (dílem dokonanými, dílem nedokonaným i ve stadiu pokusu) a poškození cizí věci. Celková škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši přesahující 250 000 korun. Muž je podezřelý, že vnikal do automatů, poškozoval je a zcizoval zpravidla finance. Z Moravskoslezského kraje měl zamířit napříč republikou, místa činů byly ve Valašském Meziříčí, Praze, Zlíně, Vyškově, Znojmě a dalších městech.

Muž je podezřelý, že celkem ve 24 případech vnikl (či se o to pokusil) do automatů na občerstvení – kávu, nápoje, potraviny, cukrovinky, poplatky…Zpravidla se specializoval na objekty zdravotnických zařízení, nemocnic, ale krádeže měl páchat i na nádražích, obchodním centru či dalších místech.

Cestoval napříč republikou

V Moravskoslezském kraji „zamířil“ k automatům opakovaně v Ostravě, Frýdku-Místku, Opavě, Orlové. Zejména nemocnice si měl vytipovávat prostřednictvím internetu a vlakem se dopravovat do vzdálenějších měst, Vyškova, Prahy, Hradce Králové, Znojma, Zlína, Břeclavi, Pardubic, Hodonína.

Později při výslechu uvedl důvod, činit tak měl proto, že jeho způsob páchání trestné činnosti policisté v Moravskoslezském kraji znají. Při cestách jej měly „upoutat“ případně další automaty, například v budově nádraží, kde měl nato identický skutek rovněž spáchat. K jednomu takovému činu mělo dojít právě při přestupování z vlaku na vlak. Někdy měl být úspěšný, financí se zmocnit, jindy měl „pouze“ poškodit automat, bez finančního zisku. V některých případech měl muž vniknout v objektu do jednoho přístroje, jindy (vždy dle okolností na místě) hned do několika automatů.

Není to ještě ani rok, co se vrátil z vězení

Ostravští kriminalisté pečlivě shromažďovali množství informací vedoucích ke konkrétnímu podezřelému. Byly provedeny desítky výslechů, zajištěny stopy, které následně zkoumali znalci. Byly zajištěny záznamy, na kterých se muž později poznal. Série byla spáchána v době od srpna 2015 do prosince 2015.

Muž byl v posledních třech letech odsouzen mimo jiné pro přečin krádež k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, který vykonal v březnu roku 2015. Aktuálně mu hrozí další trest odnětí svobody až na pět let.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková

Inzerce