TOPlist

Malajsijci platili v Pařížské padělanými kartami, peníze vysáli z cizích účtů

Malajsijci přiletěli do metropole za nákupy, avšak za peníze někoho jiného. Teď jim hrozí až osm let za mřížemi.

Na konci minulého týdne získali kriminalisté krajského ředitelství, konkrétně oddělení padělků a podvodů velice zásadní informaci. Ta vypovídala o tom, že jsou na území hlavního města „turisté“ z Malajsie, kteří k nákupům v nejluxusnějších obchodech využívají padělané platební kary. Tuto informaci museli kriminalisté samozřejmě takzvaně rozpracovat, aby zjistili, v co možná nejkratší době, o jaké osoby se jedná a kde konkrétně „řádí“. A to se detektivům podařilo možná v rekordně krátkém čase. Díky tomu zadrželi v pátek (jen pár desítek minut po oznámení), přímo v Pařížské ulici a v jednom z luxusních hotelů trojici osob z Malajsie ve věku dvacet až dvacet tři let. Dalším dvěma osobám se podařilo z České republiky odcestovat.

K zadrženým detektivové zjistili, že nakupují v oblasti Pařížské a přilehlém okolí, kde se zajímají především o co nejdražší zboží. Po zadržení proto u těchto mladíků, krom jiného, kriminalisté zajistili dvoje hodinky. Jedny v prodejní hodnotě 1.000.000,- a druhé v hodnotě 350.000,- Kč. Dále u nich zajistili třicet padělaných platebních karet, jejímiž původními majiteli byli občané ze zámoří. Navíc se také podařilo zajistit mobilní telefony a další jiné cenné zboží, které zadržení zakoupili, opět pomocí padělaných karet, po cestě do České republiky, při přestupech například v Řecku, nebo Dubaji.

Všichni tři mladíci se k popsanému protiprávnímu jednání doznali v plné míře. Navíc uvedli, že je k tomuto jednání vedla jejich tíživá finanční situace. Proto využili nabídky neznámých osob, které je vlastně do České republiky vyslaly. Mladíci tedy fungovali, pro zatím neznámé pachatele, jako takzvaní bílí koně. Z pokynu těchto organizátorů zasílali informace o každém nákupu, nebo jiné transakci na konkrétní kontaktní místo. Díky tomu nyní kriminalisté vědí, že zadržení během velice krátké chvíle nakoupili zboží za téměř 5.000.000,- Kč. Zároveň ale také detektivové pracují s informací, že se zadržení v celé řadě dalších případů o nákup pokusili, kdy ale nebyla padělaná karta přijata. V rámci těchto pokusů se zadržení snažili o útratu dalších pěti až sedmi milionů korun.

Na základě všech těchto skutečností obvinil vyšetřovatel zadržené z trestných činů neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a podvodu. Za tyto delikty jim hrozí trest odnětí svobody až na osm let, kdy jsou stíháni vazebně.

Inzerce