TOPlist

Majitel autoškoly falšoval prý dokumenty pro klienty

V současné době je obviněn, stejně jako řada jeho klientů, kteří falešné lékařské zprávy vědomě předkládali městskému úřadu. Případy některých z nich již soud projednal, další na soudní stání teprve čekají.

Padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu, k tomu vydírání. Právě z těchto trestných činů je důvodně podezřelý třiapadesátiletý muž z Benešovska a zároveň majitel autoškol v Benešově a Vlašimi. Právě on měl nejméně od roku 2011 nabízet a obstarávat svým klientům padělané lékařské zprávy za cenu v průměru 500 korun. Neoprávněné zásahy do nich měl přitom činit on sám.  Důvod byl jednoduchý. Ušetřit čas klientům, anebo pomoci těm, kteří neměli svého praktického lékaře, což byli většinou cizí státní příslušníci. To vše jen za nepatrnou úplatu. Na případ se přitom přišlo úplnou náhodou, to když úřednice Městského úřadu ve Vlašimi odhalily určité nesrovnalosti v dokumentech žadatelů o vydání řidičského oprávnění. Začala tak mašinérie důkladného vyšetřování, která trvá až do současné doby. Benešovští kriminalisté, zabývající se problematikou hospodářské trestné činnosti, shromažďují další a další důkazy.

Případů je za několik posledních let opravdu bezpočet. Figuruje v nich celá řada klientů a právě majitel autoškoly, který ji stále provozuje. Na rozdíl od něho skončili již někteří její absolventi před soudním senátem. Museli se tam zpovídat z toho, proč předložili městskému úřadu zfalšovanou lékařskou zprávu. Většina z nich si přitom své protizákonné jednání uvědomila a přiznala, že udělala chybu. Soud jejich výpověď zohlednil a jednotlivé případy individuálně posoudil. Nakonec trestní stíhání těchto osob podmíněně zastavil a každé z nich stanovil zkušební dobu v trvání několika měsíců.

Vyšetřování této rozsáhlé kauzy ale není ještě zdaleka u konce. K soudu míří další a další případy. Kromě klientů by se zde měl zpovídat také třiapadesátiletý majitel obou autoškol, který tuto trestnou činnost zatím důsledně popírá. Svědčí proti němu ale řada důkazů, mimo jiné také odborné vyjádření z oboru kriminalistiky, odvětví technického zkoumání dokladů a písemností vypracovaný specialisty odboru kriminalistické techniky a expertíz. Prozatím je obviněn z deseti takových skutků. O nejméně dvě desítky ale bude jeho trestní stíhání v dohledné době rozšířeno. Podezřelý je navíc i z trestného činu vydírání, kterého se měl dopustit tím, že působil na jednoho ze svých klientů, aby vypovídal v jeho prospěch. Za toto jednání mu hrozí až čtyři roky za mřížemi.

por. Bc. Eva Stulíková

Inzerce