TOPlist

Liberec: v únoru oloupili 86letou ženu, dopadeni jsou již oba pachatelé


Kriminalisté zadrželi v pondělí odpoledne druhého z dvojice lupičů, kteří společně 26. února kolem poledne přepadli před vchodem do panelového domu v ulici Slovenského národního povstání v Liberci 86letou ženu.  Ta se tehdy vracela z nákupů z centra města. Z vyšetřování vyplynulo, že si ji dva cizinci ve věku 50 a 33 let vyhlédli jako svou oběť na hlavní poště, protože ji chtěli okrást o peníze. Za tím účelem ji dokonce sledovali při jejích nákupech ve městě a pak s ní odjeli stejnou tramvají do místa jejího bydliště. Vystoupili s ní  a nabídli jí, že jí pomohou s nákupní  taškou. Potom, co je odmítla, začali se s ní o ni přetahovat. Byli si vědomi toho, že v ní má peněženku. Jakmile se tašky zmocnili, tak  z místa činu utekli. Žena při útoku neutrpěla žádné viditelné zranění, ale byla v šoku. Navíc jí lupiči připravili o 1 600 korun, mobilní telefon, brýle a osobní doklady. Celková škoda se vyšplhala na 3 000 korun.

Spolupráce s policisty

Kriminalistům se podařilo jednoho z nich dopadnout již 2. března. Jednalo se o 50letého cizince, který se přechodně zdržuje na Liberecku. Ten čeká na soudní řízení na svobodě, protože se k činu přiznal a s policisty spolupracoval. Na jeho komplice, 33letého cizince, který má rovněž přechodný pobyt na Liberecku, kriminalisté podali podnět na vzetí do vazby. Vedla je k tomu obava, že by se trestnímu stíhání vyhýbal a nebo v trestné činnosti pokračoval. Do současné doby se totiž před policisty vědomě skrýval a bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání.

Loupež a krádež, obětí seniorky

Oba cizinci se zodpovídají ze spolupachatelství na zločinu loupeže, kterého se dopustili na 86leté ženě, ale také ze spolupachatelství na krádeži. Tu spáchali hned po loupeži 26. února v Liberci, a to  na 85leté ženě, kterou si rovněž vytipovali na centrální poště. Seniorka si sem v inkriminovaný den přišla pro svůj důchod. U přepážky si  dala peníze do peněženky a tu si uložila do batohu. Toho si oba dobře všimli. Na ulici se na ni proto nalepili a pak ji oslovili v průchodu domu v ulici 5. května. Vzpomíná si, že ji obestoupili,  a na něco se vyptávali. Potom se s ní rychle rozloučili. Toto setkání si znovu vybavila až ve chvíli, kdy zjistila, že jí v batohu chybí peněženka s hotovostí 9 263 korun. Od počátku byla přesvědčená o tom, že ji o ni připravili právě tito dva muži a nemýlila se. Cizincům nyní hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. O tom, zda si  mladší z obviněných počká na verdikt soudu ve vazební věznici, zatím rozhodnuto není.

por. Bc. Ivana Baláková

Inzerce