TOPlist

Kvůli požáru bytu ošetřovali záchranáři v Karviné 16 osob

Šest jednotek hasičů bylo vysláno v pátek odpoledne k požáru bytu ve výškovém panelovém domě v ulici Božkova v Karviné. Při události bylo zraněno více osob, naštěstí nemám dosud hlášenu žádnou oběť na životě. Hasiči museli zachraňovat více než dvě desítky osob.

Operační středisko HZS MSK přijalo tísňové volání v pátek 5.6.2015 v 16:53 hodin a okamžitě předalo zprávu i ostatním složkám IZS, tedy Policii ČR i ZZS MSK. Na místo bylo postupně povoláno šest jednotek hasičů, a to dvě jednotky profesionálních hasičů HZS MSK ze stanic v Karviné a Ostravě-Zábřehu (hasičský autobus pro obyvatele domu), které posílily čtyři jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Petrovice-Závada, Doubrava, Horní Suchá a Havířov. Celkem tak na místě zasahovalo 6 cisternových automobilových stříkaček, jeden automobilový žebřík, speciální protiplynový automobil a hasičský autobus Irisbus, jak již bylo zmíněno výše.

„Týmy ZZS měly v souvislosti s požárem v péči celkem šestnáct osob, všechny byly při vědomí, se záchranáři komunikovaly a nalézaly se mimo ohrožení života. Pacienti byli ve věku tří až jednasedmdesáti let – muži, ženy, i pět dětí,“ PhDr. Lukáš Humpl.

Hasiči po svém příjezdu zjistili, že hoří v bytě ve 3. patře (4. nadzemní podlaží) dispozice 1 + kk. Požár byl v době příjezdu první jednotky hasičů již v plném rozvoji, z oken a balkonu šlehaly plameny. Ihned byl nasazen vodní proud, kterým byl požár postupně lokalizován a likvidován. V průběhu hasebních prací probíhala záchrana osob i za použití vyváděcích masek, nakonec jich hasiči zachránili dle dostupných informací 27 (6 osob pomocí automobilového žebříku z balkonů a oken domu), z toho 3 děti a jednu imobilní osobu. Dle mi dosud známých informací muselo být ošetřeno s různými obtížemi v souvislosti s požárem 16 osob. Charakter zranění a počet hospitalizovaných osob bude upřesněn kolegy ze ZZS MSK. Při požáru bylo také zachráněno několik zvířat (psi a kočky).

Celý zásah hasičů probíhal v náročných podmínkách za použití dýchacích přístrojů, neboť při požáru docházelo k velkému vývinu zplodin hoření. Již během hasebních prací byla také nasazena přetlaková ventilace, aby byly zadýmené prostory odvětrány. Kvůli kontrole bytů, zda se v nich nenachází postižené osoby, museli hasiči násilně otevřít celkem 29 bytů, to vše za asistence kolegů z Policie ČR. Během celého zásahu probíhala neustále spolupráce s Policií ČR, ZZS MSK a Městskou policií Karviná. Na místo požáru se také dostavili zástupci majitele domu, primátor města Karviná a o situaci byli informováni i představitelé Moravskoslezského kraje.

V současné době probíhají vyšetřovací úkony na místě požáru, příčina vzniku požáru je tak v šetření vyšetřovatelů HZS MSK a Policie ČR. Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 600 tisíc Kč, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty v předběžné výši cca 2 miliony Kč.

Inzerce