TOPlist

Kvůli 40 korunám nakonec přišel o 115 tisíc

Na hodonínské policisty se obrátil čtyřiadvacetiletý muž, který se stal obětí již tolik medializovaného podvodného jednání prostřednictvím sociální sítě Facebook.

images2

K samotné události došlo, když se na něj na facebooku obrátila jeho známá, pod jejíž identitou však vystupoval neznámý pachatel, a požadovala po něm zaslání 40 korun na její bankovní účet. Důvěřivý muž tedy v dobré naději, že komunikuje s kamarádkou, na tuto zprávu reagoval a dále postupoval dle pokynů. Do zaslané tabulky od domnělé kamarádky vyplnil klientské číslo a heslo ke svému bankovnímu účtu a ke všemu ještě podvodníkovi zaslal i SMS kód od své banky potřebný k převodu peněz. Neznámý pachatel pak obratem z jeho účtu na jiný převedl částku 115tisíc korun. I když muž přišel učinit oznámení s časovým zpožděním, policisté kontaktovali banku, aby se snažila zablokovat transakci.

Nyní se čeká na výsledek. V každém případě policisté případ zaevidovali a vyšetřují pro podezření z trestných činů Podvod, Neoprávněný přístup k počítačovému systému, Opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému.

Zároveň opětovně a důrazně policie varuje před podobnými případy vylákávání přístupových údajů k bankovním účtům. Nikdy a nikomu nesvěřujte a neposílejte k žádným aplikacím, ať už se jedná o internetové bankovnictví, e-maily nebo přístupy na sociální sítě.

INFO k facebookovým podvodům

por. Bc. Petr Zámečník

Inzerce