TOPlist

Kriminalisté v Praze zadrželi muže, který se vloupával do zaparkovaných vozidel

Kriminalisté 6. oddělení třetího pražského obvodu ukončili v minulých dnech práci na objasnění případu série dvanácti vloupání do vozidel se škodou téměř 400 tisíc korun.

Kriminalisté z tohoto oddělení se zabývají odhalováním trestné činnosti spojené s automobilovou kriminalitou a na tomto případu pracovali od jara letošního roku. Zjistili totiž, že se začaly objevovat případy vloupání do vozidel, při kterých pachatel nepoužil při vloupání násilí a dostával se do nich bez poškození. Prošetřováním se ukázalo, že všechny případy má na svědomí ten samý pachatel, který za použití technického prostředku (z taktických důvodů nelze říct jakého, aby tím nebyl dáván dalším pachatelům návod) dokázal, aby vozidlo zůstalo při uzamykání otevřené, aniž by si toho řidič, který od vozidla odcházel, všiml.

 

Stačilo málo a vše, co v autě bylo, našlo jiného „majitele“

Pak jen stačilo počkat, až se řidič od auta vzdálí a sebrat z něj všechny cenné věci. Většinou se jednalo o peněženky s hotovostí, doklady a platebními kartami nebo elektroniku. Zloděj ale nepohrdl například ani tabletem, elektrickými klávesami nebo notebookem. V jednom případě také z odcizených platebních karet uskutečnil výběr z bankomatu a přišel si tak na částku v řádu desetitisíců.

Aby kriminalisté mohli tento případ řádně objasnit, museli požádat státního zástupce o povolení ke sledování podezřelé osoby. Tímto sledováním nasbírali dostatek důkazů, aby mohli muže zadržet. Vzhledem k tomu, že se jednalo o několikrát trestaného recidivistu a byl předpoklad, že by mohl být ozbrojen, provedla zadržení pachatele zásahová jednotka pražské policie. Ta muže zadržela v úterý 13. října odpoledne v jedné herně v Praze 3. Následně byla u jednatřicetiletého muže provedena domovní prohlídka, při které byla zajištěna plynová pistole a některé věci pocházející z vloupání do vozidel. U některých z těchto věcí také zjistili, že pocházejí z vloupání, která nebyla ještě nahlášena, tedy počet případů se pravděpodobně ještě rozroste. Zároveň se policistům povedlo zajistit i technický prostředek, kterým pachatel blokoval zamykání vozidel.

Pachateli hrozí až pět let za katrem

Jednatřicetiletý recidivista si vyslechl obvinění ze spáchání trestného činu krádeže, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na pět let a to vzhledem k výši spáchané škody. Zároveň byl podán podnět na jeho vzetí do vazby, jelikož u muže hrozí, že by v páchání trestné činnosti mohl pokračovat. Jedná se totiž o nezaměstnaného narkomana.

Jedna z poškozených málem narušila vyšetřování, když kritizovala nečinnost policistů na sociální síti

Závěrem nutno zmínit, že se policisté při práci na tomto případu potýkali ze strany jedné z poškozených s kritikou za nečinnost. Přitom kriminalisté již v té době podezřelého sledovali a sbírali důkazy o jeho trestné činnosti. Jen shodou okolností nedošlo ke zmaření objasnění tohoto případu. Ne vždy je pokus o informování veřejnosti na sociální síti přínosem pro policisty, kterým taková reakce může zmařit několik měsíců trvající úsilí a pomoci pachateli, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Konkrétně v tomto případě jedna z poškozených zcela nepochopitelně uvedla podstatné skutečnosti o důkazech, kterými v tu dobu kriminalisté disponovali (fotografií podezřelého, jeho totožností nebo například registrační značkou vozidla, se kterým podezřelý jezdil páchat trestnou činnost) a mohla tak pachatele varovat. Proto bychom chtěli upozornit, že takovéto „házení klacků pod nohy“ policistům není přínosem a nedoporučujeme to. Nicméně i přes tato úskalí kriminalisté případ objasnili a muže dopadli.

 por. Bc. Jan Daněk

Inzerce