TOPlist

Kriminalisté odhalili na Novoměstsku pěstírnu konopí

Žďárským kriminalistům se podařilo odhalit pěstírnu konopí na Novoměstsku. Při realizaci, která proběhla v minulém týdnu, zadrželi čtyři osoby a zajistili přes sedm stovek rostlin. Zadržení muži už byli obviněni ze spáchání trestných činů a hrozí jim až desetileté vězení.

Pěstírna byla rozsáhlá

Vlastním operativním šetřením kriminalisté zjistili, že v domě na Masarykově ulici v Novém Městě na Moravě dochází k pěstování konopí. Už z prvotních informací vyplývalo, že se pravděpodobně jedná o rozsáhlou pěstírnu této rostliny. Kriminalisté proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu a veškeré okolnosti případu začali důkladně prověřovat.

Dva Češi a dva Vietnamci

Prověřování případu skončilo v minulém týdnu, kdy v uvedeném domě proběhla realizace. Ve čtvrtek 21. ledna krátce po půlnoci kriminalisté ve spolupráci s Jednotkou na ochranu jaderné elektrárny Dukovany zadrželi čtyři podezřelé osoby, které se na pěstování nelegálních rostlin podílely. „Jedna osoba byla zadržena přímo v domě, další tři pak nedaleko místa v motorovém vozidle. Při následné domovní prohlídce jsme zjistili, že v domě se nachází rozsáhlá pěstírna, a zajistili jsme více než sedm set rostlin konopí o průměrné výšce kolem 60 centimetrů“, řekl npor. Mgr. Karel Marek, zástupce vedoucího žďárských kriminalistů. V domě se dále nacházely veškeré pomůcky a technika určené k efektivnímu pěstování těchto rostlin.

Ze zadržených mužů jsou dva Češi z Prahy a okolí a dva Vietnamci, z nichž jeden je ve věku do 18 let. Policisté je po zadržení umístili do policejních cel. U všech zadržených již vyšetřovatel zahájil jejich trestní stíhání.

Navíc neoprávněně odebírali elektřinu

Muži jsou obviněni z toho, že nejméně od října loňského roku v domě v Novém Městě na Moravě pěstovali konopí v úmyslu získat návykovou látku marihuanu a tu dále za úplatu poskytnout dalším osobám. „Navíc po uvedenou dobu neoprávněně odebírali elektrickou energii, kterou potřebovali na provoz elektrospotřebičů potřebných k efektivnímu pěstování rostlin. Energetické společnosti tak způsobili škodu přes 150 tisíc korun“, dodal npor. Marek. Muži jsou stíháni pro zločin nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a přečin krádeže. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do deseti let.

Veškeré okolnosti případu kriminalisté dále vyšetřují a není vyloučeno, že budou obviněny další osoby.

por. Bc. Monika Pátková

Inzerce