TOPlist

Kriminalisté na Jihlavsku odhalili varnu pervitinu

Kriminalisté jihlavského územního odboru odhalili na Jihlavsku další varnu pervitinu. Tři muže zadrželi přímo v době, kdy k výrobě psychotropní látky docházelo. Jeden z nich poskytl prostory chaty, další sháněl léky a třetí muž drogu vyráběl. Kriminalisté zajistili při domovní prohlídce kompletní varnu pervitinu. Policejní komisař zahájil trestní stíhání tří mužů, všichni jsou opakovaně soudně trestaní recidivisté. Dva z nich byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu a skončili ve vazební věznici. Třetí muž byl obviněn ze spáchání přečinu.

Pervitin „vařili“ v rekreačním objektu

Případ pro kriminalisty začal, když se jim na základě operativního šetření podařilo získat poznatky k trojici mužů, kteří vyrábějí pervitin. Informace začali okamžitě prověřovat. Na základě operativního šetření zjistili, že k výrobě psychotropní látky dochází v rekreačním objektu nedaleko Jihlavy. Na konci minulého týdne provedli jihlavští kriminalisté po poledni zákrok. Jednoho muže důvodně podezřelého ze spáchání trestného činu zadrželi na pozemku v blízkosti chaty a další dva uvnitř objektu. V době, kdy zákrok policisté prováděli, probíhala v chatě právě příprava výroby pervitinu. Všechny tři zadržené muže převezli kriminalisté na oddělení policie a umístili je do policejních cel. „V chatě jsme provedli domovní prohlídku, při které jsme zajistili předměty i chemikálie určené k nedovolené výrobě drog a dále léky,“ řekl por. Bc. Radim Novák, DiS., komisař oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, zajištěné věci budou podrobeny odborné expertíze.

Dva obvinění do vazby

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání tří mužů ve věku devětadvacet, čtyřicet a jednapadesát let, všichni z Jihlavska. Všichni jsou uživateli drog. Nejmladší z nich byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Devětadvacetiletý muž byl v minulosti již osmkrát soudně trestán za majetkovou i drogovou trestnou činnost. Naposledy byl z věznice propuštěn vloni v březnu, kde si odpykal trest za předchozí spáchaný trestný čin na úseku drog.Čtyřicetiletý obviněný muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, kterého se dopustil jako účastník ve formě pomoci. Také tento muž byl v minulosti již soudně trestán za majetkovou i drogovou trestnou činnost, a to patnáctkrát. Z výkonu trestu odnětí svobody byl propuštěn vloni v září a další drogové trestné činnosti se dopustil ve velmi krátké době potom, co opustil brány věznice. „Na oba obviněné muže byl podán návrh na vzetí do vazby,“ dodal komisař Radim Novák. Poté, co soud rozhodl o vzetí devětadvacetiletého a čtyřicetiletého muže do vazby, eskortovali policisté oba do věznice.

Jeden stíhán na svobodě

Třetí z obviněných mužů byl obviněn z pomoci k přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve formě účastenství. Soudně trestán byl „pouze“ dvakrát. Po provedení nezbytných úkonů byl ze zadržení propuštěn a je dále stíhán na svobodě. Všichni tři muži jsou obviněni z toho, že se nejprve domluvili, že spolu budou spolupracovat s cílem získat zejména pro vlastní potřebu drogu pervitin. „Jeden z nich k tomuto účelu poskytl chatu, kde pobývá. Další dva muži sehnali předměty a chemikálie určené k výrobě drog a dále nakupovali léky, zejména v jihlavských lékárnách,“ upřesnil komisař Radim Novák. Následně poté nejmladší z trojice opakovaně v chatě vyrobil pervitin, který si rozdělovali. Výrobu psychotropní látky a drogovou trestnou činnost mužů ukončili kriminalisté při zákroku na konci minulého týdne.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Dvěma z obviněných mužů hrozí za spáchaný zvlášť závažný zločin trest odnětí svobody až na deset let, třetímu muži může být za trestnou činnost uložen až pětiletý trest odnětí svobody.

por. Bc. Jana Kroutilová

Ilustrační foto

Inzerce