TOPlist

Královéhradečtí policisté varují: Pozor na podvodníky na sociálních sítích!

Chraňte si své osobní údaje i před známými, vyzývají královéhradečtí policisté.

Policisté ze Služby kriminální policie a vyšetřování  Územního odboru Hradec Králové, zabývající se internetovou kriminalitou, prověřují v současné době dva případy, kdy pachatelé zneužili osobní data lidí, a to prostřednictvím internetu.

V prvním případě se pachatel tzv. naboural do internetového bankovnictví. Podvodník přes facebook.com – aplikaci messenger nejprve od 35leté ženy vylákal osobní údaje k internetovému bankovnictví. Poté uzavřel na její jméno úvěr ve výši 450 tisíc korun a současně navýšil i denní limit pro výběr finančních prostředků na částku 200 tisíc korun, které stačil převést na jiný účet.  Za podvod a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli až 5letý pobyt za mřížemi.

Falešný účet na facebooku

Podvodného jednání se dopustil také pachatel, který vytvořil na facebooku falešný účet s profilovou a úvodní fotkou 22leté ženy. Prostřednictvím aplikace messenger poté pod záminkou hlasování do soutěže vylákal od několika osob jejich mobilní telefonní čísla.  Poškozeným poté byla z telefonního účtu stržena finanční částka ve výši 1500 korun. V tomto případě hrozí podvodníkovi až 2 letý trest odnětí svobody.

Policie proto důrazně varuje všechny uživatele sociálních sítí, aby se v případě sdělování nebo posílání svých citlivých údajů měli na pozoru. Pachatelé v těchto případech totiž komunikují jménem vašich kamarádů nebo známých, jejichž profil ke komunikaci zneužijí. Buďte tedy velmi obezřetní a mějte na paměti, že i když se zdá,  že komunikujete se známou osobou, ve skutečnosti může jít o podvodníka!

por. Mgr. Lenka Burýšková

Inzerce