TOPlist

Krádeží vozidel s bezklíčovým systémem přibývá

Bezklíčový systém a startování vozu je dalším moderním prvkem, který zvyšuje komfort pro řidiče. Jeho hlavní výhodou je, že majitel nemusí hledat klíč v brašně, kabelce nebo se není třeba obtěžovat ani s jeho vyndáním z kapsy.  K autu se zkrátka jen přijde s klíčkem v kapse a to se samo odemkne. Jenže tohoto komfortního prvku si všimli i zloději.

Liberečtí kriminalisté mají poznatky, že krádeže vozidel s tímto systémem, se přesouvají z Rakouska a Německa i na naše území. Systém se používá zpravidla u nejmodernějších typů vozidel. Sofistikovaným skupinám zlodějů se daří stále častěji tento systém přelstít.

Ukrást automobil pomocí bezklíčového odemykání není nic tak složitého, jak se může zdát. Majitel vozu může mít klíček u sebe doma a zloději zaparkované vozidlo před domem stejně ukradnou. Do vozidla se dostanou vozidla nepozorovaně za velmi krátkou dobu a bez jakéhokoliv poškození vozidla.

Systém Keyless funguje jako klíč, který vysílá signál, a když se s klíčem člověk přiblíží asi na 2 metry k vozidlu, samo se otevře a následně i nastartuje. Majitel si auto uzamkne chytrým klíčem a odejde v klidu s pocitem, že auto je zamknuto a v bezpečí. Ale opak je pravdou. Zloději mají zesilovače rádiových vln, které obelstí systém vozu. Dojde k prodloužení signálu. Stačí tak nechat klíček někde blízko zdi domu (třeba tradičně na věšáku u dveří), a zloděj zvenku klidně může i velice slabý signál zachytit. Když se mu to povede, pomocí zařízení zesílí daný signál, pošle ho k druhému zařízení u auta, kde si jednotka myslí, že klíč je v její bezprostřední blízkosti. Další zloděj pak už stojí připraven u vozidla a po jeho odemknutí zcizeným, zesíleným signálem jednoduše nastartuje a odjede.

Kromě toho, že zloději musí pracovat ve dvojici, trápí je při tomto způsobu krádeží jediná věc. Jakmile motor mimo dosah signálu klíčku zhasne (třeba dojde palivo), automobil už bez další úpravy znovu nenastartuje.

Liberečtí kriminalisté proto apelují na majitele těchto vozů, aby se poradili s výrobcem nebo prodejcem,  jak s tímto systémem bezpečně a vhodně nakládat. Měli by se informovat, jak případně zvýšit zabezpečení vozidla novými zabezpečovacími prvky nebo doplňky. V současné době již na trhu existuje několik variant, které zneužití bezklíčového systému zabrání nebo výrazně ztíží jeho zdolání, přičemž funkce bezklíčového systému zůstane zachována.

Dobrá rada je i ta, aby si majitelé takto vybavených vozů klíče od vozidla ukládali co nejdále od něj, nejlépe uprostřed domu či bytu.

Přestože policisté evidují v Libereckém kraji v letošním roce mnohem méně krádeží motorových vozidel než tomu bylo v uplynulých letech, počet krádeží vozidel s bezklíčovým systémem naopak v poslední době přibývá.

Statistika krádeží motorových vozidel (dvoustopých):

2017 (leden  30.11.)                       2018 (leden – 30.11)

Liberecký kraj                                                         305                                                       222

Liberecko                                                                  199                                                        106

Systém Keyless v Libereckém kraji              19                                                          18

 

Inzerce