TOPlist

Jižní Čechy: podvod v cestovním ruchu za miliony

Dvojice osob, podnikajících v cestovním ruchu, způsobila škodu velkého rozsahu.

Jihočeští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality zahájili počátkem tohoto týdne trestní stíhání dvojice podnikatelů v cestovním ruchu (muž 59 let a žena 52 let), kteří pravděpodobně v letech 2011 až 2013 (jako fyzické osoby) uzavřeli na různých místech Jihočeského kraje smlouvy o půjčce, kdy takto získané finanční prostředky vložili do firmy, pro úhradu provozních výdajů. Poskytovateli půjčky se zavázali, že budou v pravidelných splátkách hradit své závazky, ačkoli dobře věděli, že nebudou moc dostát svých závazků z důvodu velmi špatné ekonomické situace. O tom věděli již od první poloviny roku 2011, přesto skutečnost půjčovatelům zatajili a převzaté peníze následně nevrátili. Nejméně v 15 případech způsobili škodu za bezmála 9 990 000 korun.

Škoda přes šest milionů

Dále žena samostatně od července 2011 do května 2013, jako osoba samostatně výdělečně činná, v rámci své podnikatelské činnosti, na různých místech České republiky a Evropy, objednávala a odebírala služby a zboží v rámci prodeje poznávacích a pobytových zájezdů, ačkoli stejně jako v prvních případech věděla, že díky velmi špatné ekonomické situaci firmy nebude schopna dostát svých závazků. V nejméně 525 případech v úmyslu získat neoprávněný majetkový prospěch způsobila škodu za více jak 6 259 000 korun.

Dluh se vyšplhal na více než 16 milionů

Stejně tak činil i muž, který stejným způsobem nejméně v 19 případech získal částku 839 000 korun. Původní škoda, kterou oba svým podvodným jednáním způsobili, činila 25 577 000 korun. Oba si částečně snažili své dluhy splácet, přesto se dlužná částky vůči stovkám klientů vyšplhala na více jak 16 249 000 korun. Trestní stíhání, ve věci zločinu Podvod, jak muže, tak i ženy je vedeno na svobodě.

por. Bc. Milan Bajcura

Inzerce