TOPlist

Jarní setkání v Praze – policista školil manažerky v bezpečnosti řízení

Novela zákona o silničním provozu, která vstoupila v účinnost letos 20. února, byla hlavním tématem jarního setkání Klubu manažerek s ředitelem dopravní policie ČR plk. Ing. Tomášem Lerchem. Setkání se uskutečnilo ve vyhlídkovém Bohemia restaurantu TOP HOTELu Praha. Předsedkyně Klubu manažerek Lenka Tomešová řekla, že ženy informace zajímají, protože i mezi nimi je plno řidiček.

Reflexní prvky, čistá okna…  

Dvacátého února vstoupilo v účinnost především to, že pěší na silnicích mimo obce musejí mít ve tmě reflexní prvek, aby byli vidět, nemusí to být přímo vesta, stačí páska. Dopravní policisté chtěli, aby to bylo i v obcích, jsou ale rádi, že byli vyslyšeni alespoň částečně. Dále platí, že auta nesmí ohrožovat cyklisty na přechodech pro cyklisty, řidiči mají povinnost čistit nejen přední, ale i boční okna, a umožnit výhled dozadu, vozidla musejí být očištěna od ledu.

Nedělejte si z auta kancelář

Plk. Ing. Tomáš Lerch uvedl, že nejčastější, zhruba 60%, příčinou nehod je nevěnování se řízení. „Řidiči si mnohdy dělají z auta kancelář,“ řekl. Problémem není podle něj pouze klasické telefonování, ale i to přes hans free. Řízení narušuje i psaní esemesek či poslouchání rádia. Dopravní policie proto chystá rozsáhlou kampaň, která na problémy při řízení upozorní.

Zpřísnění získání řidičáku

Problémem jsou hlavně nezkušení řidiči, což nutně nemusí souviset s věkem, nezřídka jsou sice mladí, jindy ale zase senioři, není výjimkou, že si šedesátník udělá řidičák na motorku… Pomoci by podle plk. Ing. Lercha mohlo zpřísnění získání řidičského oprávnění nebo prevence u náctiletých. V tomto směru je i chystaná změna zákona. Podle plk. Ing. Lercha by nebylo od věci inspirovat se i v zahraničí. Kupříkladu v Rakousku jsou řidičské průkazy dávány na zkoušku…

Redakce

Inzerce