TOPlist

Jak to v té Plzni vlastně s tím „přepadením“ modeláře bylo?

Internetem se šíří zpráva jistého deníku, který uveřejnil informace o případu, jenž nyní putuje k soudu. Článek nese název „Na falešné udání souseda ho přepadli policisté, teď mu hrozí šest let“ a už z tohoto titulku je více než jasné, na čí straně je autor článku.

Kompletní článek si můžete přečíst zde: //www.novinky.cz/krimi/348962-na-falesne-udani-souseda-ho-prepadli-policiste-ted-mu-hrozi-sest-let.html

V článku je popisováno, jak zlí policisté na falešné udání vtrhli do dílny k muži, který je v invalidním důchodu a věnuje se modelářství. Muže policisté zmlátili, rozšlapali mu modely a on sám teď může jít ještě do vězení. Nejeden z nás by si řekl – tak tohle ale přehnali. Nedalo mi to a zkusil jsem si k případu zjistit něco málo informací, jak se to na místě mělo přesně odehrávat, proč muž nyní putuje k soudu a podobně.

V domě bydlí muž se svým sousedem. S tím mají dlouhodobě mezi sebou spory. Kdo z nás by to neznal, souseda si prostě nevyberete. Nicméně tento soused učinil oznámení na tísňovou linku 158 s tím, že jeho soused v garáži čichá toulen. Ředidla a barvy muž samozřejmě používal při modelářství.

Nicméně – dvoučlenná policejní hlídka na místo vyrazila oznámení prověřit. Ostatně takto to policistům ukládá zákon a oni musí na takové tísňové volání reagovat. Když policisté dorazili na místo, spatřili v dílně muže se šroubovákem v ruce. Pro nás u počítačů je to možná spíše k smíchu (no tak byl v dílně a stavěl modely, co měl mít asi v ruce, šroubovák je běžná věc). To ano. Ale problém nastal ihned poté. Policisté totiž muže vyzvali, aby šroubovák odložil. Muž však odmítal uposlechnout výzvy a naopak se začal chovat agresivně a policisty napadal. Tuto část ostatně potvrdil sám dotyčný muž v rozhovoru v článku, jehož odkaz jsme uveřejnili na začátku tohoto článku. Sám tam říká doslova: „Slyšel jsem ránu a vzápětí se rozletěly dveře. V mžiku byl u mě policista a křičel něco v tom smyslu, jako co tady smrdí. Snažil jsem se ho vystrčit ven, chvilku jsme se přetahovali. Přitom mi srazil z nosu brýle a rozšlapal krabici s plastikovými modely.“

A já se ptám – proč muž odmítl uposlechnout výzvy? Proč neodložil šroubovák a s policisty si o tom prostě jednoduše nepromluvil? Proč se policisty snažil z dílny ven vystrčit?

V této chvíli už policistům bohužel nezbývá nic jiného, než užít donucovacích prostředků. A je úplně jedno, zda policistu takto napadá opilá žena, starší muž, nebo dvacetiletý svalovec. Všichni se v takovém případě dopouští protiprávního jednání.

Policisté proto užili donucovacích prostředků – hmatů a chvatů a muže omezili na osobní svobodě služebními pouty. Muž si stěžoval na bolest, proto byl převezen do nemocnice, kde mu podle autora onoho článku lékaři přišli na zraněnou lopatku a zlomeninu žebra. Muž okamžitě na policisty podal stížnost.

Zde je nutno podotknout, že na místo vyrazil přímý nadřízený těchto policistů, Odbor vnitřní kontroly Policie ČR a případem se následně zabývali také příslušníci GIBS. Ani jedna z těchto složek nenalezla v tomto případě jakékoliv pochybení ze strany policistů. Odbor vnitřní kontroly rozhodl, že užité donucovací prostředky byly za této situace naprosto oprávněné a v souladu se zákonem.

Muži nyní hrozí až šestileté vězení, a to z důvodu, že žalobkyně (nikoliv policisté) usoudila, že bude muž stíhán pro zpřísněný odstavec násilí proti úřední osobě, a to kvůli šroubováku, který měl v ruce, a kterým měl policisty ohrožovat.

Připomíná mi to případ, kdy rovněž kvůli sousedským sporům vyjížděly nedávno hlídky PČR v jiném městě do jistého domu. Žena tam uváděla, že ji napadl soused. Po příjezdu na místo policisté nejprve mluvili s touto ženou, která jim popsala svou verzi. Poté zaklepali u muže, kterého žena z takového jednání obvinila. Muž s policisty jednal rozumně, uposlechl vše, co po něm chtěli a vše vysvětlil. Policisté mu doporučili, jak má následně postupovat a sami uznali, že vina pravděpodobně nebude na jeho straně, nicméně i přesto vše postoupili k úřadu městské části. Stejně tak dali instrukce oznamovatelce, která nakonec nechtěla ani nic hlásit. Policisté navíc nezjistili, že by na místě došlo k trestnému činu. A vše šlo vyřešit v klidu, bez toho, aby muž policisty někam odstrkoval a podobně.

Policista je také jen člověk. Nezná všechny občany naší republiky a pokud přijede někam prověřit oznámení, musí se s nastalou situací seznámit. Věřte, že pokud budete s policistou jednat v klidu a budete spolupracovat, vždy se vše vysvětlí.

Inzerce