TOPlist

Honička v Praze: policistům chtěl ujet stopem

Nejdřív před policisty ujížděl kradeným autem, pak stopoval a skákal pod projíždějící auta. I tak nakonec skončil na policejní služebně.

V noci na neděli odcizil neznámý pachatel Škodu Octavii v oblasti Prahy 5 Strahova. Poškozený tuto skutečnost oznámil v průběhu dne, kdy už v podvečer policisté auto vypátrali. Avšak zadržení vozidla jako takové proběhlo za dramatických okolností.

Předmětného auta si všimli policisté speciální pořádkové jednotky na Barrandovském mostě přibližně v půl sedmé večer. Jakmile to bylo možné, snažili se toto auto zastavit a zkontrolovat.

Dělal, že respektuje pokynů…

Řidič se v prvopočátku choval tak, že pokynů policistů k zastavení respektuje a poslušně zajel do takzvaného zálivu na začátku Jižní spojky ve směru na Prahu 9. Jakmile ale policisté začali vystupovat z auta, řidič Octavie sešlápl plyn a začal ujíždět.

Tomu, že chtěl policistům ujet za každou cenu, nasvědčují i záběry z policejní kamery. Z těch je zřejmé, že řidič jel Jižní spojkou doslova hlava nehlava.

Nerespektovali blikající majáky

Policisté se dotyčného snažili stíhat a ve chvíli, kdy to bude možné ho, třeba i za pomoci donucovacích prostředků, zastavit. Avšak největší překážkou ve zdárném dokončení pronásledování byli policistům nezúčastnění řidiči, kteří v mnohých případech nerespektovali blikající majáky a „houkající“ sirénu.

Nejen, že někteří policistům neuhnuli, ale našli se i tací, kteří v ten nejhorší možný okamžik dokonce policistům vjeli z druhého pruhu do jejich jízdní dráhy.

Tím tito nezúčastnění řidiči přispěli k tomu, že prchající na chvilku zmizel policistům z dohledu a vjel do ulic starého Spořilova, kde v jedné z ulic zanechal kradený vůz a dál pokračoval po svých.

Muž vypátrán na Spořilovské

V tu chvíli vstoupili do děje policisté oddělení hlídkové služby. Těm se podařilo utíkajícího muže vypátrat na Spořilovské, kde se snažil stopnout si auto. Jakmile ale spatřil další své pronásledovatele, začal skákat před projíždějící vozidla ve snaze je zastavit. Ani to se mu ale nepodařil. Naopak, bylo jen dílem náhody, že ho žádné z projíždějících aut nesrazilo.

Policisté dotyčného vyzvali, aby svého jednání zanechal a respektoval jejich pokynů. To muž udělal, kdy si na výzvu klekl na zem. Avšak si při tom nechal jednu ruku za zády a odmítal jí policistům ukázat. Proto došlo na donucovací prostředek hrozba namířenou střelnou zbraní, neboť nikdo v danou chvíli nemohl vědět, zda muž v této ruce netřímá zbraň.

Došlo i na další „donucováky“

Naštěstí nebyl zadržovaný ozbrojen, nicméně i tak kladl při zadržování aktivní odpor, načež došlo na další „donucováky“.

Po nasazení pout už osmatřicetiletý muž rezignoval definitivně, kdy se zároveň doznal, že to byl právě on, kdo před policisty v kradeném autě ujížděl. I proto ho následně policisté podrobili testu na přítomnost drog, který byl pozitivní a prokazoval u zadrženého užití pervitinu.

Nebyl držitelem řidičáků

Na základě všech popsaných skutečností skončil osmatřicetiletý Čech na policejní služebně pro podezření z trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky, neoprávněné užívání cizí věci a podílnictví, za což zadrženému hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na čtyři roky.

Zároveň se také ukázalo, že zadržený „řidič“ nebyl nikdy držitelem žádného řidičského oprávnění.

por. Mgr. Tomáš Hulan

Inzerce