TOPlist

Hasiči zachránili lidský život pomocí AED

V pondělí kolem 11. hodiny dopolední přijaly operátorky ZZS JMK tísňovou výzvu o náhlém bezvědomí muže přímo na ulici v Moravském Krumlově. Operátorky okamžitě zjistily, že muž nedýchá a zahájily s volajícím po telefonu resuscitaci. V tu samou chvíli vyjela výjezdová posádka ZZS a aktivoval se systém First responder s AED. Ve spolupráci s operačním střediskem HZS JMK vyjela na místo jednotka profesionálních hasičů z Moravského Krumlova.

Před příjezdem jednotky muže resuscitovali kolemjdoucí a shodou okolnosti zdravotní sestra. Jakmile na místo přijeli hasiči, rozšířili resuscitaci o ventilaci a použili Automatizovaný externí defibrilátor (AED), kterým jsou vybaveni. Přístroj zhodnotil srdeční rytmus jako defibrilovatelný a pacientovi byl podán výboj.

Rychlý sled událostí, systém plošného rozmístění AED, rychlá pomoc a včasný výboj způsobil okamžité obnovení oběhu a návrat vědomí. Při příjezdu týmu ZZS na místo byl pacient již při vědomí a po vyšetření transportován do zdravotnického zařízení v Brně.

V praxi se tak ukázalo plošné rozmisťování přístrojů AED jako život zachraňující projekt. V Jihomoravském kraji má přístroj AED ve výbavě 15 z 26 profesionálních hasičských jednotek a také 12 jednotek SDH.

[tiskovka]Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS JMK[/tiskovka]

[tiskovka]Barbora Zuchová
tisková mluvčí
ZZS JMK[/tiskovka]

Inzerce