TOPlist

Hasiči a horská služba zachránili 27 osob z lanovky v Beskydech

Devět jednotek hasičů a Horská služby zachránily v sobotu 21.2.2015 kolem poledne celkem 20 dospělých a 7 dětí ze zaseknuté lanovky, vedoucí z Třince-Oldřichovic na beskydský vrh Javorový (okres Frýdek-Místek). Šlo hlavně o české a polské pěší turisty a lyžaře. Tři děti skončily na kontrole kvůli obavám z možného podchlazení v třinecké nemocnici.

V sobotu dopoledne kolem čtvrt na jedenáct se zasekla lanovka na Javorový (29 sloupů), právě přepravující 27 osob nahoru či dolů. Provozovatel se marně snažil odstranit poruchu na elektroinstalaci, proto po několika minutách zavolal na tísňovou linku hasičů.

Na místo ihned vyjelo šest jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) prakticky z celého Moravskoslezského kraje (vyjma okresu Bruntál) – ze stanic Třinec, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Ostrava-Poruba a Opava, z toho z pěti okresních měst sem přijelo pět specializovaných lezeckých družstev HZS MSK i s potřebnou lanovou technikou.

S nimi vyjely na pomoc turistům i tři jednotky dobrovolných hasičů – Třinec-Oldřichovice, Třinec-Guty a Jablunkov. Na místě byly vedle členů Horské služby Beskydy i další složky Integrovaného záchranného systému.

Hasiči se pustili do zachraňování zmrzlých cestujících z dolní části lanovky, když používali jak nastavovací žebříky, tak lezeckou techniku. Ve spodní části svítilo hřejivé sluníčko, ale silně foukalo, v horních pasážích sice nefoukalo, ale byl zde i stín.

Vzhledem k tomu, že teplota se pohybovala nad nulovými hodnotami, bylo zjevné, že zachránění turisté vyvázli při čekání na záchranu bez většího podchlazení. Jen minimum z nich potřebovalo k sestupu po sněhu k dolní stanici lanovky podporu hasičů. Poslední osoba na lanovce – polská lyžařka – byla zachráněna zhruba ve čtvrt na jednu.

Horská služba zachraňovala cestující z lanovky v horní části, i s pomocí kolemjdoucích turistů. Hasiči zachránili téměř dvě desítky osob, Horská služba zbytek. Zachráněné převážela na rolbách dolů.

Zachránění lidé obvykle skončili v teple restaurace v dolní stanici lanovky. Po uvolnění všech sedátek se provozovatel lanovky pustil do další opravy. Hasiči a další zachránci dostali za odměnu horký čaj, přivezený z jejich stanice.

Inzerce