TOPlist

Hanobení národa, rasy a přesvědčení a podněcování k nenávisti


V průběhu čtvrtečního dne 28. dubna provedli kriminalisté krajského ředitelství realizaci, v rámci které zadrželi šestatřicetiletého Adama B. Bartoše.

Ten je v tuto chvíli obviněn ze třech trestných činů proti lidskosti. Jedná se konkrétně o hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. V případě odsouzení hrozí tomuto muži trest odnětí svobody až na tři roky.

Zajištění tiskovin i datových nosičů

V rámci zmiňované realizace provedli kriminalisté domovní prohlídku a prohlídku jiných prostor, a to na základě příkazu vydaného příslušným soudem. Při těch zajistili celou řadu tiskovin, jiných písemností a datových nosičů. Všem těmto úkonům byly v souladu se zákonem přítomny nezúčastněné osoby.

Zadržení pana Bartoše proběhlo na základě konkrétních zjištění pražských kriminalistů. Ta vypovídají o tom, že se popsaných trestných činů měl, dnes již obviněný, dopustit v rozmezí od května roku 2013 do dubna roku 2016.

Obviněn pro obsah projevů a písemností

Pan Bartoš byl obviněn především pro obsah jím vydávaných knih a jiných písemností, a pro obsah jeho veřejných projevů. V rámci těch měl úmyslně hanobit a podněcovat k nenávisti vůči osobám židovského národa nebo židovského vyznání. Obdobně si měl ale počínat i vůči imigrantům.

Vůči obviněnému bylo na místě podat podnět státnímu zástupci k návrhu na uvalení vazby. K tomu ale nakonec nedošlo, neboť pan Bartoš učinil protokolárně před vyšetřovateli a právními zástupci slib, že nebude v protiprávním jednání pokračovat. Z toho důvodu byl druhý den propuštěn ze zadržení.

por. Mgr. Tomáš Hulan

Inzerce