TOPlist

Gang má na svědomí desítky vloupání do pražských bytů

Velice rozsáhlé prošetřování prováděli kriminalisté druhého oddělení prvního policejního obvodu.

Bylo jasné, že tyto detektivy čeká značně nelehká práce, neboť v prvopočátku disponovali indiciemi k celé řadě vykradených nemovitostí, kdy jednotlivé případy propojoval „pouze“ stejný modus operandy. K pachatelům samotným ale poznatků moc nebylo, lépe řečeno, nebyly téměř žádné.

Velice podstatným faktem také bylo, že pachatelé vykrádali téměř výhradně nemovitosti, které byly spíše v ústraní, nebo úplně osamocené. Některé z těchto napadených objektů navíc jejich majitelé dlouhodobě nevyužívali. To samozřejmě znamená, že i svědků bylo minimum.

Proto trvalo téměř rok řádění šestičlenné skupiny bytařů objasnit. Teď jim hrozí až osmileté vězení.

Kradli nejen po Praze, „obšťastňovali“ i ve Středočeském kraji

Lapkové navíc měli i veliký akční rádius. Nemovitosti vykrádali nejen v Praze 4, 6, 7, 8 a 9, ale také ve Středočeském kraji.

Co se týče objektů samotných, v tomto směru nebyli pachatelé vůbec vybíraví. Vkrádali se jak do rodinných domů a bytů, tak i do sklepů, garáží, skladů a stánků.

Do nemovitostí se dostávali tak, že buď vypáčili dveře, nebo okna, případně rozbili jejich skleněnou výplň. Mnohdy jim neoprávněný vstup do nemovitosti usnadnili sami majitelé, když u nemovitosti nechali otevřenou takzvanou ventilaci.

Plné ruce práce..?

O pachatelích samotných můžeme bez nadsázky říci, že byli pilní jako včelky. Kriminalisté totiž prošetřováním zjistili, že se nenechavci do vykrádaných nemovitostí vraceli i několikrát za noc. Prostě dokud bylo co odnést, nebyli líní se pro to vrátit.

Stejně tak dokládá jejich touhu po zbohatnutí to, že dokonce dokázali za jednu noc vykrást několikero nemovitostí v jedné a té samé ulici.

Proto nikoho nepřekvapí, že brali fakticky vše, co v nemovitostech bylo. Nepohrdli například spotřební elektronikou, starožitnostmi v podobě obrazů, sošek, nebo historických zbraní. Nebránili se ale přisvojit si také jednostopá, či dvoustopá vozidla, nebo zlato, či hotovost.

Řádili minimálně dva roky

Podle zjištění kriminalistů řádil gang tímto způsobem minimálně od roku 2013.

V celkovém součtu odcizili pachatelé, v rámci šedesáti prokázaných vloupání, věci za víc jak 5.000.000,- Kč.

Po dlouhých měsících došlo na takzvanou realizaci. Tu bylo nutné provést za pomoci pražské zásahové jednotky, neboť bylo důvodné podezření, že některý z pachatelů je ozbrojen.

S pouty na rukou následně skončilo celkem šest osob. Tři, které prováděly přímo krádeže, plus další tři, které se na popsané trestné činnosti podílely. A to buď jako spolupachatelé, nebo jako překupníci, kteří odcizené věci rozprodával.

Hrozí jim až osm let za mřížemi

Zadržení, ve věku od sedmadvaceti do šestačtyřiceti let, jsou nyní stíháni pro trestné činy krádež ve spolupachatelství a porušování domovní svobody. Za tyto delikty jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Po zadržení provedli kriminalisté celkem pět domovních prohlídek a dvě prohlídky jiných prostor. Při těch našli a zajistili věci pocházející prokazatelně z popsané trestné činnosti v celkové hodnotě 800.000,- Kč

Avšak u celé řady těchto zajištěných věcí se zatím nepodařilo zjistit jejich majitele.

ZDE v odkazu najdete pod článkem galerii fotografií se zajištěnými věcmi. Nejsou Vaše?

Proto policie žádá každého, kdo by našel  na přiložených fotografiích některou ze svých věcí, nechť kontaktuje kriminalisty druhého oddělení prvního policejního obvodu.

por. Mgr. Tomáš Hulan

Inzerce