TOPlist

FOTO: Voleb se zúčastnili také vězni z českých věznic

Mimořádné volby do poslanecké sněmovny se konaly také v českých věznicích a vazebních věznicích. Ačkoliv definitivní čísla o účasti vězněných osob ve volbách nejsou ještě k dispozici, podle předběžných zpráv se zdá, že volební účast nebyla nijak vysoká a bude se pohybovat spíše hluboko pod celostátním průměrem.

Účast vězněných osob ve volbách je tradičně komplikovaná řadou faktorů, počínaje nezájmem, přes obtíže při udržování osobních dokladů v platnosti až po nedostatek informací o kandidujících stranách a jejich představitelích. Volební účast vyžaduje, aby si vězňové s dostatečným předstihem zajistili platné osobní doklady a voličské průkazy nebo se nechali zapsat na zvláštní seznamy voličů v kmenových volebních okrsích věznic. Volby se ve věznicích v naprosté většině konaly v první den voleb, tedy v pátek, ve volebních místnostech zřízených přímo v areálu věznice.

Někde vězňové mohli volit i v sobotu, a to zejména v případech, kdy tomu v pátek bránily nějaké důvody, jako například pracovní povinnost nebo eskorta. Někde se voleb ve věznici zúčastnili i příslušníci vězeňské služby.

V ženské věznici Světlá nad Sázavou byl zájem vězněných žen o politické dění v porovnání s mužskými věznicemi slabší. K volební urně přistoupila a svůj hlas odevzdala přibližně třetina vězeňkyň. V celé historii věznice však největší zájem volit projevily odsouzené při prezidentských volbách v letošním roce, kdy jich k urně přišlo 52 %. Zhruba třetinová účast se zdá být převažující i v dalších věznicích.

Jeden z odsouzených rýnovické věznice po volbě uvedl, že je pro něho účast ve volbách důležitá. „Já tady budu ještě dlouho, o mě nejde, jde mi hlavně o mé nejbližší venku. Radil jsem s nimi o tom, koho mám volit a dal jsem na jejich rady. Přesto, že jsem se snažil sledovat televizní debaty, ne vždy se mi to podařilo. Takže hlavní zdroj informací byly noviny,“ svěřil se vězeň. Další odsouzený uvedl, že volit nebyl. „Je to k ničemu, stejně si to udělají po svém. Jsem ale rád, že to právo máme. Jsme taky lidi,“ poznamenal.

no images were found

FOTO + INFO: VSČR

Inzerce