TOPlist

VIDEO: Ve Středočeském kraji proběhla rozsáhlá akce týkající se drog

Na několika místech Středočeského kraje proběhla ve čtvrtek rozsáhlá akce zaměřená na výrobce a dealery drog (pervitin). Na akci se podíleli příslušníci středočeské Zásahové jednotky, policisté obvodních oddělení a příslušníci SKPV PČR.

Akce proběhla mimo jiné například v obci Pečky na Kolínsku. Policisté provedli několik domovních prohlídek, zadrženo bylo několik osob. Zajištěna byla také finanční hotovost.Dne 18. listopadu 2013 se uskutečnila tisková konference k realizaci trestné činnosti související s výrobou a distribucí drog v Pečkách u Kolína. Prezentován byl rovněž nový způsob provádění procesních úkonů formou videokonference, který byl využit v rámci Policie ČR poprvé.

Při čtvrteční realizaci dne 14. listopadu 2013 více než dvě stovky policistů zasahovali současně na několika různých lokalitách při akci nazvané „LAHAR“. Tento případ je výsledkem několikaměsíční práce policistů Středočeského kraje. Jen v samotné obci Pečky byl zásah proveden současně ve čtyřech místech. Vzhledem k rozsáhlosti akce se jí zúčastnili nejen policisté Územního odboru Kolín, ale také policisté Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. Přizváni ke spolupráci byli také zásahové jednotky a to Středočeského, Jihočeského, Ústeckého a Plzeňského kraje. Při rozsáhlých domovních prohlídkách byli přítomni také policisté Národní protidrogové centrály služby kriminální policie a vyšetřování.

Při domovních prohlídkách policisté zadrželi osmnáct osob, třináct z nich bylo obviněno, osm osob je stíháno vazebně. Jedna osoba byla předána do výkonu trestu odnětí svobody na základě již předchozího vydaného příkazu.

Při sedmi domovních prohlídkách a jedenácti prohlídkách jiných prostor byly zajištěny tři varny, více než pět set gramů pervitinu, několik gramů heroinu, hašiš a marihuana. Zajištěno bylo také sedm odcizených vozidel, další věci pocházející z trestné činnosti jako například mobilní telefony, televizory, výpočetní technika, elektronika, chopper, dvě nelegálně držené zbraně včetně střeliva. Dále byl zajištěn majetek obviněných osob jako výnos z trestné činnosti (vozidla, finanční hotovost).

Vzhledem k tomu, že drogová kriminalita je jednou z priorit Policie ČR pro letošní rok, byl v srpnu letošního roku zřízen v rámci Středočeského kraje tým „STYLUS“, který se na tuto problematiku dlouhodobě zaměřuje. Realizací tohoto konkrétního případu v Pečkách práce kriminalistů a policistů nekončí. Problematice drog bude věnována i nadále velká pozornost.

Při realizaci případu „LAHÁR“ bylo zadrženo velké množství osob a poprvé v historii Policie ČR byla využita videokonference při procesních úkonech. Tři výslechy svědků proběhly prostřednictvím video konferenčního zařízení poprvé v České republice. Vyšetřovatelé, svědek a obhájce obviněných byli ve výslechové místnosti v Kolíně. Obvinění se k výslechu připojili přes videokonferenční zařízení z Nymburka, Sadské a Milovic. Tento způsob komunikace nejen urychlí celý proces trestního řízení a také ušetří finanční prostředky vynaložené například na dopravu. Důležitým faktorem je eliminace bezpečnostních rizik při převozu zúčastněných osob.

no images were found


[tiskovka]por. Bc. Štěpánka Zatloukalová
tisková mluvčí
Krajského ředitelství policie
Středočeského kraje
FOTO: Policejní deník
VIDEO: PČR[/tiskovka]

Inzerce