TOPlist

FOTO: Tři policisté se při požáru nadýchali kouře, 120 lidí evakuováno

Sedm osob zachránili pomocí evakuačních masek a dalších 119 osob evakuovali v noci ze středy na čtvrtek 19.12.2013 hasiči z jedenáctipa­trového bytového domu v Karviné-Novém Městě v Makarenkově ulici poté, co začalo hořet v kočárkárně v devátém patře (mj. pneumatika) a lidé v celém domě si stěžovali na silný a nepříjemný kouř.

Hasiči museli celý dům odvětrat pomocí dvou přetlakových ventilátorů, pak se mohla většina obyvatel vrátit do tepla domova. Při prvotním zásahu se nadýchali kouře dva policisté ČR a skončili v rukou zdravotníků ZZS MSK.

Na místě zasahovaly po středeční dvaadvacáté hodině dvě desítky hasičů ze tří jednotek – jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Karviná a dvou jednotek dobrovolných hasičů – Karviná-Hranice a Petrovice-Závada.

„Na tísňovou linku bylo okolo desáté hodiny večer oznámeno, že na chodbě domu ve vrchních patrech je kouř. Shodou okolností se v tu dobu o pár pater níže nacházela hlídka karvinských policistů a hlídka SPJ. Policisté se ihned přesunuli do devátého patra a začali se záchrannými pracemi, ve spolupráci s přivolanými jednotkami hasičů. Krátce na to dorazila pomáhat další policejní hlídka SPJ i MP Karviná. Rovněž se dostavili zástupci majitele domu, kteří evakuovaným lidem nabídli pomoc v podobě náhradního ubytování. V současné době probíhá šetření k objasnění okolností vzniku požáru za přítomnosti expertů z oboru chemie, požární ochrany a speciálních psů služební kynologie. Během prací na místě došlo ke zranění 3 policistů v podobě nadýchání zplodin. Tito policisté byli následně ošetřeni v NsP Karviná Ráj,“ uvedl policejní mluvčí Miroslav Kolátek.

Požár kočárků, pneumatiky a dalších odložených věcí si vyžádal přímou škodu, mj. na poničeném okně a podlahové krytině, ve výši 20 tisíc korun. Hasiči jej dostali pod kontrolu velmi rychle jedním proudem vody. Příčina vzniku požáru je v šetření. Mezi verzemi hasičů je úmyslné zapálení, nebo nedbalost při používání otevřeného ohně.

Dvacítka obyvatelů domů, především rodiny s dětmi, čekaly na odvětrání a povolení k návratu domů v místnosti v přízemí, zbytek venku, a to maximálně hodinu. Všichni byli dostatečně oblečeni. Náhradní ubytování v sousedním domě odmítli nájemníci z devátého patra, i ti se pak vrátili do svých bytů.

Kvůli případným komplikacím byl ze stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu povolán do Karviné velký evakuační autobus, ale ten nakonec nemusel být využit.

no images were found


[tiskovka]por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
FOTO: HZS MSK[/tiskovka]

Inzerce