TOPlist

FOTO: Středočeští letečtí záchranáři cvičili s vrtulníkem LS PČR

Ve dnech 28. – 29. 4. 2014 proběhl součinnostní výcvik leteckých záchranářů HZS Středočeského kraje s Leteckou službou Policie ČR s tématem záchrana osob z lanové dráhy pomocí vrtulníku.

Praktický výcvik byl organizován v lokalitě horní stanice lanové dráhy na Černé hoře v Krkonošském národním parku a předcházela mu teoretická příprava v taktických postupech záchrany osob z lanové dráhy. Patnáctičlenná skupina leteckých záchranářů se během výcviku vystřídala v rolích zachránců i zachraňovaných. Při záchraně osob z kabinové lanovky byli vždy dva letečtí záchranáři spuštěni palubním jeřábem na kabinku, zde po svém zajištění odblokovali z vnější strany dveře, jeden z nich pronikl do kabinky a připravil 3 zachraňované osoby k transportu, druhý letecký záchranář postupně přebíral osoby k transportu palubním jeřábem na palubu vrtulníku, po ukončení evakuace z kabinky byl nakonec i záchranář vytažen z kabinky na palubu vrtulníku a vrtulník zamířil na přistávací plochu. Celkem byl proveden tento nácvik v 15 cyklech.

Výcvik splnil svůj účel: upevnil spolupráci osádky vrtulníku Letecké služby Policie ČR a leteckých záchranářů HZS ČR a umožnil prohloubit jejich dovednosti i pro tento typ mimořádných událostí – v případech nepříznivých klimatických podmínek pak letecká technika s kvalifikovanými osádkami může být výraznou podporou místních složek integrovaného záchranného systému pro záchranu osob z nefunkční lanové dráhy.

no images were found


[tiskovka]plk. Ing. Tomáš Hradil
ředitel územního odboru Kladno
HZS Středočeského kraje
FOTO: HZS STČ[/tiskovka]

Inzerce