TOPlist

FOTO: Ruzyňští celníci stále častěji odhalují nelegální zboží v zásilkách

Celní úřad Praha Ruzyně v poslední době zaznamenává zvýšený nárůst počtu případů nelegálního dovozu zboží, které je objednáváno ze zahraničních e-shopů a přepravováno prostřednictvím poštovních zásilek.

Jen za letošní rok bylo odhaleno 179 případů závažného porušení právních předpisů v rámci dovozu zboží.
Ve 110 případech byl zjištěn nelegální dovoz drog v celkovém množství 2 901,6 gramů z toho 110,5, gramů kokainu, 18,6 gramů heroinu, 198,7 gramů opia, 55,2 gramů hašiše, 1 051,1 gramů marihuany, 142,4 gramů extáze a 1 325,1 gramů ostatních syntetických drog. Dovoz těchto látek je možno klasifikovat jako trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými psychotropními látkami a jedy.

Dále bylo odhaleno 10 případů nelegálního dovozu anabolických steroidů. Jako v případě poštovní zásilky, která obsahovala 339 tablet látky Oxandrolone. Celníci v poštovních zásilkách také nalezli 120 tablet anabolických steroidů (Methandienone a Clenbutreol) a 2 139 kapslí obsahujících DHEA (Dehydroepiandroasteron). Dovoz anabolik je možno klasifikovat jako trestný čin výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem.

V 59 případech byl porušen zákon na ochranu volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin – Mezinárodní úmluva CITES. Celníci odhalili mimo jiné kůži medvěda, 292 kusů motýlů, 50 kusů lastur, 64 kusů korálů nebo 43 kusů kaktusů.
Množí se i případy dovozu padělků. Od začátku roku 2013 bylo zjištěno 256 případů s celkovou hodnotou zboží ve výši 25 451 460 korun.

Velmi časté jsou dovozy padělků oděvů, obuvi, elektroniky a léků (značek Adidas, Nike, Converse, Luis Vuitton, Dior, Beats, Samsung nebo Pfizer) jako v případě poštovní zásilky z Indie pro příjemce v ČR, ve které bylo celní kontrolou zjištěno 6 000 kusů tablet Viagra, provedeným šetřením bylo zjištěno podezření z porušování práva duševního vlastnictví ochranné známky Pfizer product Inc.

no images were found


FOTO: Celní správa MFČR

Inzerce