TOPlist

FOTO: Při nepodařeném ohňostroji bylo zraněno 7 lidí

V sobotu 5. července 2014 krátce před půlnocí policisté obvodního oddělení z Českého Brodu vyjížděli prvotně ke rvačce několika osob v obci. K té mělo dojít při oslavách v obci Chotouň. Po příjezdu na místo však obdrželi od operačního důstojníka informaci, že při odpalování ohňostroje došlo k poranění několika osob.

Při odpalování ohňostroje v závěrečné fázi efekty pyrotechniky mířily přímo do přítomných diváků. K odpalování došlo u místního malého rybníčku přímo na návsi obce. Zraněno bylo pět osob. Čtyři dospělé osoby byly ošetřeny ambulantně s popáleninami. Osmiletá dívka je hospitalizována pro zranění ucha s podezřením na prasklý bubínek.

Na místo byli ihned přivoláni také policejní pyrotechnici. Ti společně s kriminalisty z Kolína ohledávali velmi důkladně místo, kde k neštěstí došlo. Zajistili veškeré stopy a důkazy, které jim pomohou při vyšetřování případu. Pyrotechnici odvezli několik igelitových pytlů, které obsahovaly vše, co na místě po odpalování ohňostroje zůstalo. Kriminalisté budou vyslýchat všechny svědky a poškozené, kteří jim pomohou poskytnout podrobné informace, jak k této velmi nebezpečné události vlastně došlo. Rovněž výsledky expertíz zajištěných stop budou velmi důležité při rozkrývání případu. Na místě byli přítomni také hasiči z Českého Brodu a policisté obvodního oddělení Pečky.

K čemu vlastně na místě konkrétně došlo, bude předmětem vyšetřování kolínských kriminalistů. Odpalovač ohňostroje je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Za takovéto jednání hrozí trest odnětí svobody až do výše pěti let. Bylo jen dílem náhody, že nebylo zraněno více osob a nikdo nepřišel o život.

Je několik faktorů, které mohly ovlivnit to, že efekty pyrotechniky dopadaly přímo na lidi. Zda to bylo selhání lidského faktoru, zda to bylo nevhodně zvolené místo odpaliště, zda to byla závadná pyrotechnika, je předmětem šetření kriminalistů. Není vyloučeno, že došlo ke kombinaci hned několika vyjmenovaných faktorů. Budeme také zjišťovat, zda použitá pyrotechnika měla správnou a platnou certifikaci.

Varování! Středočeští kriminalisté upozorňují veřejnost na nebezpečí při zacházení s pyrotechnikou. A to jak při veřejných akcích, kdy odpalování ohňostrojů provádí firmy či osoby, které jsou řádně proškoleny, tak i při rodinných oslavách a zejména v tomto období při zahradních party. Vždy dbejte především na vlastní bezpečnost. Dostatečná a bezpečná vzdálenost od místa odpaliště je velmi důležitá. Dvojnásob to platí, pokud jsou takovým událostem přítomny děti. Myslete na to, aby vždy při použití pyrotechniky byly dodrženy všechny bezpečnostní předpisy.

no images were found


[tiskovka]mjr. Bc. Štěpánka Zatloukalová
tisková mluvčí PČR
FOTO: Policejní deník[/tiskovka]

Inzerce