TOPlist

FOTO: Převrácený kamion s kyselinou zaměstnal hasiče na několik hodin

Dne 5.listopadu 2013 v 07:44 hodin byla na Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámena dopravní nehoda tahače s cisternou v obci Zbraslavice, okres Kutná Hora.

Na místo vyjela profesionální jednotka ze stanice Kutná Hora a stanice Zruč nad Sázavou. Průzkumem na místě události bylo zjištěno, že tahač Volvo s cisternovým návěsem je převrácen na boku v silničním příkopu, ve směru jízdy. Řidič kamionu byl nezraněn.

Dále bylo zjištěno, že převáží ve dvou komorách kyselinu sírovou v množství cca 18 m3. Kontrolou bylo zjištěno, že nedochází k úniku provozních kapalin ani přepravované nebezpečné látky. Na vozidle bylo provedeno protipožární opatření. Postup likvidace havárie byl projednán se starostou obce, Policií ČR a odborem životního prostředí.

Na místo byly postupně polány jednotky Hasiči Dekonta a.s., chemické družstvo Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy, stanice číslo 5, Strašnice a následně týlový kontejner ze stanice Kolín.vZ nádrže havarovaného tahače bylo odčerpáno 600 litrů motorové nafty. Následně pomocí speciálního čerpadla bylo započato s odčerpáváním kyseliny sírové z cisternového návěsu do přistavené náhradní cisterny. Po ukončení čerpání specializovaná firma Transport Hnilička pomocí těžké vyprošťovací techniky provedla vyproštění havarované soupravy. Zásah byl ukončen po 23:00 hodin a v 00:32 hodin následujícího dne byla veškerá technika opět zařazena na výjezd.

no images were found

nprap. Luboš Kovanda
vyšetřovatel požárů
územní odbor Kutná Hora
FOTO: HZS STČ

Inzerce