TOPlist

FOTO: Pražské Jižní město zažilo cvičně BlackOut

Dvě školy Jižního Města se v sobotu ponořily do tmy, aby co nejvěrněji navodily atmosféru takzvaného blackoutu, tedy rozsáhlého výpadku dodávky elektrické energie. Právě výpadek proudu byl tématem cvičení Humanitární jednotky Českého červeného kříže – oblastní spolek Praha 1 a dalších složek záchranného systému, jako jsou strážníci či hasiči.

„Cvičení bylo zaměřeno na nácvik nejdůležitějších dovedností člena humanitární jednotky, mezi které patří spolupráce a komunikace, orientace v neznámém prostředí i schopnost poskytovat psychosociální pomoc,“ uvedl za ČČK Martin Srb.

Cvičení prověřilo i další dovednosti členů záchranného systému. Záchranáři měli zvládnout evakuaci, zajistit pro postižené nouzové ubytování, sehnat jim jídlo či zajistit lékařské ošetření. „A to všechno potmě, protože právě tak by to probíhalo ve skutečnosti, při skutečném výpadku energie,“ uvedl Pavel Krčílek, vedoucí oddělení krizového řízení radnice Prahy 11.

Za simulovaného výpadku elektrické sítě bylo nutné poskytnout vybraným skupinám obyvatel (děti, staří lidé a postižení) zvláštní péči. ČČK musel zajistit základní podmínky pro nouzové přežití v evakuačním centru ve škole a zároveň zabezpečit pomoc jednotlivcům, kteří zůstali doma, ale nejsou schopni se o sebe postarat.

Nácvik dovedností, které mohou v reálné situaci znamenat naději na záchranu, se uskutečnil v základních školách Mendelova 550 a Květnového vítězství 57, v sobotu 30. listopadu.

Praktická část byla součástí dvoudenního celostátního kurzu Českého červeného kříže s názvem Člen humanitární jednotky. Kurz je určen dobrovolníkům, kteří chtějí pomáhat při katastrofách.

V teoretické části se účastníci seznámili například s pravidly radiokomunikace a topografie i bezpečností práce. Zvláštním blokem byly tzv. typové činnosti, tedy předem připravené “návody” pro nejčastější situace, jako je evakuace, nouzové ubytování nebo sběr a rozdělování humanitární pomoci.

no images were found


[tiskovka]Šárka Cicvárková
tisková mluvčí
MČ Praha 11
FOTO: Policejní deník[/tiskovka]

Inzerce