TOPlist

FOTO: Požár trolejbusů v hale způsobil škodu za desítky miliónů

Náročný zásah hasičů probíhá v depu městského dopravního podniku Opava na Bílovecké ulici v Opavě. V neděli 20.10.2013 byl nahlášen požár depa se zaparkovanými autobusy a trolejbusy. Do této chvíle mám hlášeno naštěstí pouze jedno zranění dobrovolného hasiče, dle mých informací by se mělo jednat o zranění lehčího charakteru. Hasič byl ošetřen na místě.

Operační středisko hasičů obdrželo tísňové hlášení o požáru v 16:05 hodin a na místo postupně vyslalo celkem 13 jednotek hasičů s 23 kusy techniky (12 cisternových automobilů, 3 automobilové žebříky, 6 dopravních a nákladních automobilů, 1 vyprošťovací automobil a 1 speciální protiplynový automobil).

Hasiči už při jízdě na místo zásahu viděli z dálky stoupat hustý černý dým. Po příjezdu zjistili, že hoří uvnitř depa (hala o rozměrech cca 60 x 40 metrů), ve kterém jsou zaparkovány trolejbusy a autobusy. Nasazeno bylo celkem 5 vodních a pěnových proudů k uhašení požáru, z toho čtyři dovnitř haly a jeden na střechu haly. Celý zásah byl velmi komplikovaný a nebezpečný vzhledem k přítomnosti elektrické energie v trolejích a k silnému vývinu jedovatého černého kouře, proto hasiči na místě pracovali v dýchacích přístrojích, kterých bylo spotřebováno značné množství. Obyvatelé okolních domů byli vyrozuměni a varováni pomocí vozů Městské policie Opava o požáru. Odpojení elektrické energie zajistili technici dopravního podniku a elektrárenské firmy. Voda byla dopravována z čerpacího stanoviště, jež bylo obsluhováno dvěma jednotkami dobrovolných hasičů.

Požár dostali zasahující hasiči pod kontrolu zhruba za hodinu a půl po ohlášení, dohašovací práce trvají dosud. Po lokalizaci požáru byly trolejbusy a autobusy dopravního podniku, které nebyly přímo zasaženy plameny (ale byly zasaženy zplodinami hoření), vyvezeny pomocí vyprošťovacího speciálu a techniky majitele mimo zasažený objekt. Až do ranních hodin zůstanou na místě 2 cisterny hasičů s osádkami, budou dohašovat skrytá ohniska hoření a kontrolovat již uhašená místa, zda nedochází k opětovnému rozhoření.

Vyšetřování požáru začne až v ranních hodinách po úplné likvidaci požáru, a to ve spolupráci vyšetřovatelů HZS MSK a Policie ČR, na místo se dostaví také specialisté z Technického ústavu požární ochrany z Prahy. Příčina vzniku požáru tak zůstává i nadále v šetření. Předběžný hrubý a prvotní odhad škody vzniklé požárem byl stanoven na 48 milionů korun. Uchráněné hodnoty se budou pohybovat v rádu desítek milionů korun. Tento požár se tak zařadí mezi jeden z největších v Moravskoslezském kraji v tomto roce, co se týče způsobené škody.

no images were found

por. Ing. Petr Holub
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje
FOTO: HZS MsK

Inzerce