TOPlist

FOTO: Policisté z ČR a Rakouska dopadli pachatele rozsáhlé trestné činnosti

Jihomoravským kriminalistům se ve spolupráci s jejich dolnorakouskými kolegy podařilo dopadnout pachatele, který se dopouštěl od začátku února trestné činnosti na bankomatech. Zadržen byl 3.6. v Troubsku. Ve čtyřech případech se pokusil bez úspěchu odcizit milionové částky. Na území Rakouska se dopustil dalších 9 pokusů o odcizení hotovosti z bankomatů. Při krádežích skrýval svou totožnost pomocí gumové masky a také ničil kamerové systémy.

Při domovní prohlídce jsme u něj objevili pracovní vozidlo, masky, množství nástrojů a přípravků, kterými se pokoušel odcizit hotovost z bankomatů. Nechyběly ani peníze v domácí měně či eurech a také zbraně. Na lup vyjížděl z vilky, kterou měl pronajatou za 28 tisíc měsíčně. Vzhledem k tomu, že neměl žádný pravidelný příjem, domníváme se, že výčet jeho trestné činnosti není zdaleka konečný. Škoda, která hrozila, se pohybuje už teď v desítkách milionů korun.

Navíc jsme zjistili, že u nás pobýval pod falešnou identitou. V současnosti je osmatřicetiletý muž původem ze Slovenska ve vazební věznici. Ke své trestné činnosti se odmítl vyjádřit. Od začátku roku 2011 na něj byl vydán Evropský zatýkací rozkaz. Nyní čelí obvinění (ve vazbě) zvlášť závažného zločinu krádež ve stadiu pokusu a poškození cizí věci, za což mu hrozí až desetiletý pobyt ve vězení. Je podezřelý také z nedovoleného ozbrojování, padělání a pozměnění veřejné listiny a také z dalších krádeží. Vloupal se totiž do několika hasičských zbrojnic, odkud odcizil profesionální hydraulické nářadí. S tímto nářadím pak páchal trestnou činnost.

Na tiskové konferenci plk. Tržil poděkoval za perfektní spolupráci rakouským kolegům, dvorní rada Dr. Franz Prucher (ředitel Zemského ředitelství policie pro Dolní Rakousko) zase vyjádřil své nadšení nad brzkým dopadením pachatele, který našim sousedům „působil nemalé problémy“. Ocenil rovněž úzkou a „nebyrokratickou“ spolupráci.

Veřejnost žádáme o spolupráci při stanovení doby zapálení nalezeného vozidla Mercedes. To jsme objevili 6.6. 2014 v Brně. Pokud jste se v místě vyskytli mezi koncem května a dobou nálezu, ozvěte se policistům na linku 158. Zajímá nás jakákoliv informace.

no images were found


[tiskovka]por. Pavel Šváb
tiskový mluvčí PČR
FOTO: PČR[/tiskovka]

Inzerce