TOPlist

FOTO: Policisté cvičili obranu jaderné elektrárny temelín

Maskovaní policisté, střelba nebo dýmovnice. Tak vypadala jedna z ukázek pracovního setkání, které v pondělí proběhlo v Jaderné elektrárně Temelín. Představitelé Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Integrovaného záchranného systému, krajské správy, samosprávy a Jaderné elektrárny Temelín probírali poučení z událostí JE Fukušima. Nechyběl ani zástupce Evropské komise. Dynamickou tečku za setkáním udělala Policie ČR. Poprvé za přítomnosti médií předvedla zadržení osob, které neoprávněně pronikly do areálu největší české elektrárny.

Krátce po druhé hodině dvě osoby překonávají plot areálu elektrárny. Následuje kolotoč přesně stanovených kroků. Část policistů v kuklách zajišťuje strategické budovy. Situaci sleduje ukrytý policejní odstřelovač. Ten také dává informaci zasahujícímu týmu. Akce trvá čtyři minuty. Narušitelé jsou zadrženi. V poutech jsou převáženi k dalšímu výslechu do Českých Budějovic. „Obě české jaderné elektrárny patří mezi strategické objekty. I proto je jim ze strany státu věnována v oblasti fyzické ochrany patřičná pozornost. A Policie ČR je jednou ze složek, které se na zajištění elektrárny před teroristy nebo podobnou hrozbou podílí. Dnes jsme zde viděli jednu z ukázek zásahu. Činností kolem ochrany je ale mnohem více. Z taktických důvodů však nejsou veřejné,“ říká Miloš Trojánek, jihočeský policejní ředitel.

Způsob zajištění fyzické ochrany jaderných elektráren schvaluje Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ten také dozoruje, jak ČEZ jednotlivá opatření plní. „Systém fyzické ochrany Temelína je na vysoké úrovni. Avšak cokoli, co člověk vymyslel, může být člověkem překonáno. Proto jaderná bezpečnost spočívá i v tom, jak elektrárnu před těmito lidmi ochránit,“ uvedla Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

ČEZ při ochraně jaderných elektráren nespoléhá jen na stát. Elektrárny jsou vybaveny řadou fyzických bariér, jsou nastaveny organizační opatření a na dodržování pravidel dohlíží najatá ochranka. Smyslem je zabránit sabotáži, krádeži jaderného materiálu nebo ohrožení jaderné bezpečnosti. „Ze světa jsou známy případy, kdy došlo k průniku do areálu elektrárny. Plot je bariéra, které vymezuje areál zařízení a má „nezvané návštěvníky“ zdržet a zkomplikovat případný neoprávněný vstup. Naší prioritou je prostřednictvím na sebe navazujících bariér, ochranky a ve spolupráci s policií zajistit budovy důležité z hlediska jaderné bezpečnosti,“ popisuje princip ochrany elektrárny Bohdan Zronek, ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ a uvádí příklad: „Když někdo přeleze plot rodinného domu, také to hned neznamená vyloupený sejf. Na podobném principu funguje i fyzická ochrana jaderné elektrárny.“

Fyzická ochrana elektrárny Temelín byla opakovaně prověřována mezinárodními odborníky. Poslední prověrka proběhla v roce 2008 a inspektoři tehdy zařadili Temelín mezi špičku jaderných elektráren z pohledu fyzické ochrany.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na celý rok.

no images were found


[tiskovka]Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí
JE Temelín Skupiny ČEZ
FOTO: JE Temelín[/tiskovka]

Inzerce