TOPlist

FOTO: Noční směna u OHS Ostrava

Je pátek 20. Prosince, zhruba 18:30. Vyrážíme společně s hlídkou Oddělení hlídkové služby (OHS) do ulic Ostravy. Prakticky ihned obdrží hlídka hlášení o opilci, který v Ostravě – Zábřehu vstupuje do vozovky, a hrozí tak srážka s projíždějícími automobily. Vyrážíme na místo. I přesto, že jsme do dané ulice dorazili během dvou minut, opilec se již na místě nenacházel a odešel neznámo kam. Hlídka tedy vše hlásí na operační středisko a můžeme jet dále.

Kromě běžné činnosti, kterou jsou pro OHS Ostrava zejména výjezdy na tísňová volání, pomáhají tito policisté v ulicích řešit také dopravní přestupky. Vždyť právě pachatelé dopravních přestupků jsou často zároveň i pachateli trestné činnosti. Ne jednou už policisté narazili na vozidlo, kterému nesvítilo světla. Ve voze se nacházel například recidivista, který se chvíli předtím vloupal do domu. Ani tento pátek není pro policisty jiný. Stojíme u silnice a vyhlížíme vozidla, která by mohla být podezřelá, či která nesplňují podmínky pro provoz na pozemních komunikacích.

V ten moment se blíží osobní vozidlo, kterému nesvítí světlo. Vůz řídí žena, která tvrdí, že jede do práce. Přestupek řeší policisté pro tentokrát domluvou a my se vydáváme dále.

Jsme vysláni do Ostravy – Poruby, konkrétně k hlášenému narušení objektu lékárny. Hlídka dorazila na místo a budovu zkontrolovala. Vše bez problémů, bez jakéhokoliv náznaku narušení a my se vydáváme dále. Po chvíli se vysílačka rozezní znovu. Jsme vysláni k vloupání do sklepa s tím, že pachatel z místa utíká. Na místo doráží během chvíle kromě hlídky OHS Ostrava také hlídka obvodního oddělení. Ta si také případ na místě přebírá a my se vydáváme pátrat po pachateli v nejbližším okolí. Pátrání je bohužel negativní a my se vydáváme dále.

Cestou si hlídka všimla dalšího vozidla, které se rozhodla zkontrolovat. I zde policisté situaci vyřešili domluvou, i zde totiž vozidlu nesvítila světla.

Z místa vyrážíme do nedaleké restaurace, kde mělo dojít k napadení. Po příjezdu na místo policisté zjišťují, že se jedná o napadení mezi dvěma psy. Případ na místě řeší hlídka obvodního oddělení a my tedy můžeme jet dále.

Operační volá hlídky do jedné z ostravských restaurací, kde mělo dojít ke rvačce. Na místo dorážíme zároveň s hlídkou obvodního oddělení a záchrannou službou. Jeden mladík je zraněn a do své péče si ho přebírá posádka ZZS Moravskoslezského kraje. I zde budou případ na místě vyšetřovat policisté obvodního oddělení a my tak můžeme vyrazit dále.

Když už se má moje „účast na noční směně“ chýlit ke konci, ozývá se v radioprovozu hlas operačního. U hotelu ATOM, nedaleko ČEZ Arény mělo dojít k pokusu o znásilnění, pachatel je na útěku. Jsme zhruba 500 metrů od tohoto místa a okamžitě tam tedy vyrážíme. Zároveň s námi vyjíždí několik dalších hlídek PČR.

Během krátké chvíle jedna z hlídek nakládá do vozidla poškozenou ženu. Společně s dalšími hlídkami pátráme po okolí. Nutno podotknout, že policisté pročesávají okolí nejen služebními vozy, ale také pěšky. Prohledávají louky, temná zákoutí, stavby i domy. Po zhruba 15 minutách si policista z OHS Ostrava všimne ležícího muže na přilehlé stavbě. Vyzve ho jménem zákona, v tom se ale muž dává na útěk. Policista ho pronásleduje. To už na místo míří hlídky SPJ Moravskoslezského kraje, několik hlídek OHS Ostrava, hlídky obvodních oddělení PČR a hlídky městské policie. Podezřelého muže se podařilo policistovi dopadnout po krátkém pronásledování. Z jeho dechu je cítit alkohol. Muže policisté převáží na obvodní oddělení.

Mé působení v rámci reportáže u OHS Ostrava je u konce. Vše, co jste četli, zvládla jedna hlídka PČR za 3 hodiny.

no images were found

Inzerce