TOPlist

FOTO: Noční směna u Městské policie v Plzni

Již po několikáté umožnila městská policie Plzeň Policejnímu deníku sledovat činnost strážníků přímo in natura. Tento víkend plně ozbrojen foťákem, náhradními baterkami a lahví energetického nápoje usedám do služebního vozu borského oddělení.

Vyrážíme směr Domažlická, kde nás cestou překvapí jedna prostituující slečna, která vlastně ani není tolik slečnou, o tom ale více jiný článek. Po tomto intermezzu pokračujeme dál a v dálce vidíme zář několika modrých majáků. „ Kolegové od státní, zastavíme, zda nepotřebují pomoc.“ Říká řidič. První co spatříme, je havarované vozidlo, a kousek za ním ležící přejetý divočák, o kousek dál pak další havarované vozidlo, které vlétlo přímo do lesa a naštěstí minulo všechny stromy. Nehoda se obešla bez zranění, naše pomoc není nutná, a tak pokračujeme dál.

„Požár v baru Prestige, v Rooseweltově ulici! Hasiči již na cestě!“ Poprvé za šichtu zapínáme maják a vyrážíme do centra města. Na místě společně se státní policií uzavíráme okolní ulice a dále je už vše na hasičích. Rvačka v nočním podniku. Dnes je tam nějaká akce se vstupem zdarma a hlídky MP tam vyrážejí již po několikáté. Máme čas, a tak vyrážíme asistovat hlídkám, které tam zákrok provádějí. Vše by proběhlo bez problémů, strážníci měli pochopení pro to, že se lidé chtějí o víkendové noci bavit, a pouze skupině „kohoutů“ domluvili.

Vše se ale změnilo, když se mezi tím venku pokusil devatenáctiletý gymnazista z Plzně znehybnit policejní vůz. Bez jakéhokoli důvodu si mládenci vybrali zaparkované služební auto městské policie a začali mu močit na bok. Toto jim nestačilo, a tak se mu pokusili vypustit ventilek ze zadního kola. Přímo při tomto činu byl mladík zadržen jinou hlídkou a po předvedení na služebnu nebyl schopen své počínání vysvětlit. „Prostě se mi chtělo, nevím, proč jsem to udělal…“ byla jeho slova.

Postarší pár nás upozorňuje na drzé mladíky, kteří zaparkovali svůj vůz přímo na přechod pro chodce. Auto má německou RZ, a tak strážník přechází do němčiny a žádá vysvětlení. „My iz Rasíi, my gavarime tolka parusski!“ odpovídají mladíci se smíchem a předkládají opravdu ruské doklady. Strážník vedle mne, aniž by hnul brvou, přechází do plynulé ruštiny, vysvětluje přestupek. To mladíkům vyráží dech a poslušně platí pokutu. To jsem nečekal ani já a na jazyk se ptám strážníka po ukončení zákroku. „To víš, kolik umíš jazyků, tolikrát jsi …,“ odpovídá strážník oblíbeným příslovím mé babičky a já se stydím, že jsem se lépe neučil.

„Muž v baru na Americké vyhrožuje obsluze baru!“ po dojezdu na místo už vidíme kolegy z jiné hlídky, jak vyvádějí muže z baru. Měl „boxera“ a vyhrožoval, obsluha však nic hlásit nechce a stačí jim, že strážníci dojeli hned a muže vyvedli. My tedy pokračujeme a nedaleko pomáháme naštvanému řidiči MHD, který nemůže z trolejbusu dostat opilce. Strážníky poslechne a poslušně jde dál pěšky.

Jedeme na nejsmutnější zákrok noci. Maminka, těžce nemocná stará paní, volá strážníky ke svému synovi, že jí vyhrožuje. Na místě zjišťujeme, že syna již dávno přemohl alkohol a již byl několikrát na léčení. Maminka samozřejmě nic hlásit nechce, jen nás prosí, jestli bychom mu domluvili. Strážníci mu tedy dávají kázání a já zůstávám se starou paní. Samozřejmě odkládám foťák a sedám si k ní. Koukám na upečenou bábovku, na pečlivě prostřeném stole, a je mi paní nesmírně líto. Má jen syna, a z toho je navíc troska. Tuto práci strážníkům nezávidím, denně se potkávat s osudy těžce zkoušených, bezbranných lidí.

Operační nás vysílá do fakultní nemocnice. Vyděšené zdravotní sestřičky volají, že jsou zamčené s pacienty a po chodbách bloumá muž s nožem. Zde jsou ohroženi bezbranní lidé. Siréna té noci zavyje podruhé! Kluci auto nešetří, připadám si jako ve stíhačce a letíme na Lochotín. Tady může jít o životy. Běžíme prázdnými chodbami vstříc druhé hlídce, která pročesává budovu z opačné strany, snažím se fotit, ale moc mi to nejde. Čtyři patra v poklusu a máme ho. Narkoman s „kudlouL, rozpité čáry tetáže po obličeji a na rukou vyprávějí příběh, kolika kriminály prošel. Zákrok je rychlý a rázný, nůž použít nestihl a k drogám se nedostal. Pacienti mohou v klidu dále spát.

Noc končí a svítá, děkuji strážníkům za perfektní ukázku policejní práce a již teď se těším na další službu s Městskou policií Plzeň.

no images were found

Inzerce